Ukąszeni przez marksizm

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2021 09:36
O historii francuskiego zauroczenia marksizmem/leninizmem/stalinizmem rozmawialiśmy w audycji z prof. Jackiem Migasińskim, znawcą francuskiej filozofii XX wieku.
Jean Paul Sartre w Pekinie. Z lewej Simone de Beauvoir (1955 r.)
Jean Paul Sartre w Pekinie. Z lewej Simone de Beauvoir (1955 r.)Foto: PAP/Alamy

Posłuchaj
60:34 2021_05_15 22_59_42_PR2_Rachunek_mysli.mp3 Ukąszeni przez marksizm (Rachunek myśli/Dwójka) 

W 1945 r. Jean Paul Sartre i Maurice Merleau-Ponty zakładają "Les Temps Modernes" – czasopismo francuskich intelektualistów zafascynowanych marksizmem. Na jego łamach ukazuje się między innymi esej "Humanizm i terror", w którym Merleau-Ponty wprawdzie niechętnie, ale usprawiedliwia sowieckie zbrodnie. Wkrótce jednak drogi obu filozofów rozejdą się.

W 1953 roku, w atmosferze powszechnej psychozy, że zimna wojna przekształci się w trzecią wojnę światową, Sartre udzieli bezwarunkowego poparcia komunistom, Merleau-Ponty zaś odejdzie z redakcji "Les Temps Modernes", potępi sowieckie imperium łagrów, a chwilę później otwarcie zaatakuje swojego przyjaciela w eseju "Sartre i ultrabolszewizm".

Gościem audycji był prof. Jacek Migasiński - autor tłumaczenia "Humanizmu i terroru", którego nowe wydanie - poprzedzone jego wstępem – ukaże się w czerwcu.

***

Tytuł audycji: Rachunek myśli 

Prowadził: Michał Nowak

Data emisji: 15.05.2021

Godzina emisji: 23.00

Czytaj także

Piotr Stankiewicz: stoicyzm chce nauczyć jak żyć dobrze, mądrze i szczęśliwie

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 17:00
- W stoicyzmie fascynujące jest to, że tutaj się wszystko łączy - z jednej strony jest teoria i przemyślenia intelektualne, z drugiej strony jest to praktyka robienia konkretnych rzeczy, a z trzeciej strony jest ta wielka tradycja stoicka, które daje ramy funkcjonowania - opowiadał w radiowej Dwójce Piotr Stankiewicz, autor "Sztuki życia według stoików".
rozwiń zwiń