Paradoksy przebaczenia

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2021 23:00
Choć w ostatnim czasie dyskutowało się o nim przede wszystkim w kontekście politycznym, to z zasady przebaczanie rozgrywa się między jednostkami. Uderzająca przy tym jest niesymetryczność i paradoksalność tego aktu. O paradoksach przebaczenia rozmawialiśmy w audycji "Rachunek myśli".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Liderina

Posłuchaj
58:41 2021_04_10 23_01_00_PR2_Rachunek_mysli.mp3 Prof. Zbigniew Stawrowski o paradoksach przebaczenia (Rachunek myśli/Dwójka)

Ktoś przebaczenia udziela, niczym łaski. Nie może zapomnieć, ale powinien schować urazy - tak, żeby nie ciążyły na dalszych relacjach. Jakie są warunki przebaczenia? Czy są jakieś jego granice? Czy można przebaczyć w czyimś imieniu?

Gościem audycji był prof. Zbigniew Stawrowski - filozof z Instytutu Politologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz dyrektor Instytut Myśli Józefa Tischnera w Krakowie.

***

Tytuł audycji: Rachunek myśli 

Prowadził: Michał Nowak

Data emisji: 10.03.2020

Godzina emisji: 23.00

Czytaj także

Transhumanizm i jego granice

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2021 10:06
Frankenstein i Terminator – to tylko dwie z wielu postaci ujawniających lęk przed próbami ingerencji w naturę ludzką. Z niektórymi ulepszeniami technicznymi i biologicznymi jesteśmy jednak oswojeni już od dawna – wystarczy wymienić okulary, protezy, rozruszniki serca czy szczepionki. Gdzie zatem jest tu granica?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marian Kisiel: pisma ks. Tischnera to witamina dla skołowanego umysłu

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 17:40
- Ks. prof. Józef Tischner w sposób nieuczony, tzn. pozbawiony wszelkiego patosu, erudycyjnej nadwyżki, mówił nam o sprawach najważniejszych - mówił w Programie 2 Polskiego Radia prof. Marian Kisiel, poeta, krytyk literacki, tłumacz i literaturoznawca.
rozwiń zwiń