O wadze nowego początku

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2022 15:00
Chaos, Słowo, Wielki Wybuch - to, co było na początku, fascynowało ludzi od zawsze. I niezależnie od tego, co ów początek miałoby stanowić, w znacznym stopniu określa on wszystko, co po nim następuje.
Czy początek zawiera już w sobie koniec?
Czy początek zawiera już w sobie koniec? Foto: shutterstock/sirastock

Dlatego wagę początku podkreślają swoimi działaniami zarówno reformatorzy, jak i piewcy przeszłości, usiłując zmienić lub odnowić rozstrzygnięcia, które zapadły w zamierzchłych czasach. Ten sposób myślenia odnaleźć można także w przywoływanym zazwyczaj w okolicach nowego roku paradoksalnym sformułowaniu "nowego początku", który ma stanowić tak cezurę, jak i punkt odniesienia.

Czy zatem początek zawiera już w sobie koniec? Gdzie jest tu miejsce na wolność? Czy "nowy początek" jest możliwy? Zastanawialiśmy się nad tym w ostatnim "Rachunku myśli" z prof. Andrzejem Lederem.

***

Andrzej Leder, profesor w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. Filozof kultury i polityki. Studiował filozofię na UW i medycynę. Doktoryzował się oraz habilitował w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. W 2015 roku, nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej, ukazała się jego książka "Prześniona rewolucja. Ćwiczenie z logiki historycznej", nominowana do Nagrody Literackiej Nike oraz Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego. Autor lub współautor publikacji, w tym również wydanych w formie książkowej, dotyczących głównie filozofii kultury oraz ogólnie filozofii i psychologii. Członek Polskiego Towarzystwa Fenomenologicznego.

(Źródło: bip.brpo.gov.pl)

Posłuchaj
60:24 Dwojka_Rachunek_mysli 2022_01_22-23-00-22.mp3 O wadze nowego początku (Rachunek myśli/Dwójka)

 

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Rachunek myśli

Prowadził: Michał Nowak

Gość: prof. Andrzej Leder (filozof kultury i polityki)

Data emisji: 22.01.2022

Godzina emisji: 23.00

Czytaj także

Paradoks

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2021 23:00
Można wyobrazić go sobie jako supeł w myśleniu, gdyż każe nam przystanąć i uważnie prześledzić drogi, które do niego doprowadziły.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Złoty środek do szczęścia. Filozoficzne spojrzenie na człowieka

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 21:00
Filozoficzne spojrzenie na człowieka i świat nakazuje zastanowić się nad każdym zdarzeniem, które okazuje się początkiem. Nowy rok jest okazją do refleksji nad życiem, decyzjami i ich konsekwencjami. Czym w rozumieniu filozofów jest miłość, a czym przyjaźń?
rozwiń zwiń