REKLAMA

Cierpienie: skandal, kara, szansa?

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2022 15:30
Człowiek cierpiący potrzebuje pomocy, a nie słów i analiz. Z drugiej jednak strony próbuje odnaleźć przyczynę, zrozumieć sens tego, co przeżywa. Dlatego refleksja nad cierpieniem towarzyszy człowiekowi od zawsze. Bywa pojmowane jako skandal, który należałoby wyeliminować ze świata.
Refleksja nad cierpieniem towarzyszy człowiekowi od zawsze
Refleksja nad cierpieniem towarzyszy człowiekowi od zawszeFoto: pixabay

Czasami przedstawia się je jako karę, niekiedy jako nieusuwalną część kondycji żywych istot. Niektórzy wreszcie upatrują w nim szansę na ujrzenie wszystkiego z nowej perspektywy. 

Naszymi gośćmi byli filozofowie prof. Joanna Górnicka-Kalinowska i dr hab. Witold Glinkowski.

***

Joanna Górnicka-Kalinowska, jest profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, filozofem, etykiem, historykiem idei, kierownikiem Zakładu Etyki w Instytucie Filozofii UW. Zajmuje się historią systemów normatywnych oraz współczesną psychologią moralną, m.in. kwestią tożsamości osobowej oraz odpowiedzialności moralnej. Ma na swoim koncie liczne publikacje z tej dziedziny. Współpracuje z École des hautes études en sciences sociales w Paryżu oraz z Katolickim Uniwersytetem w Leuven. 

***

dr hab. Witold Glinkowski, jest absolwentem historii i filozofii Uniwersytetu Łódzkiego. W latach 1981-1984 pracował w Wydawnictwie UŁ. Od 1998 r. pracownik naukowy Katedry Filozofii Współczesnej w Instytucie Filozofii na Wydziale Filozoficzno-Historycznym UŁ. Członek m.in. Polskiego Towarzystwa Filozoficznego, Polskiego Towarzystwa Religioznawczego, przewodniczący Komitetu Okręgowego Olimpiady Filozoficznej. Główne obszary badań prof. Glinkowskiego to filozofia współczesna, w tym zwłaszcza antropologia filozoficzna i hermeneutyka filozoficzna.


Posłuchaj
59:54 2022_04_16 23_00_06_PR2_Rachunek_mysli.mp3 Cierpienie: skandal, kara, szansa? (Rachunek myśli/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rachunek myśli

Prowadził: Michał Nowak

Goście: prof. Joanna Górnicka-Kalinowska i dr hab. Witold Glinkowski

Data emisji: 16.04.2022

Godzina emisji: 23.00

Czytaj także

Dlaczego palimy się ze wstydu?

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2022 17:00
O wstydzie sporo mówiło się ostatnio w kontekście niewystarczających reakcji rozmaitych gremiów, państw i instytucji na rosyjską napaść na Ukrainę. Ta perspektywa z jednej strony zakłada wspólną wizję ładu, z drugiej rozlicza z reakcji na jego przekroczenie. Gościem kolejnej odsłony "Rachunku myśli" był prof. Zbigniew Stawrowski, filozof z Instytutu Politologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz dyrektor Instytut Myśli Józefa Tischnera w Krakowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stosunki międzynarodowe - czy możliwa jest sprawiedliwość i solidarność?

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2022 00:50
Rosyjska agresja na Ukrainę wstrząsnęła międzynarodowym ładem. Ujawniła przy tym, jak trudno jest nakłonić mocarstwo do przestrzegania ustalonych zasad. Czy oznacza to, że w stosunkach międzynarodowych muszą dominować siła i interes?
rozwiń zwiń