Los - jak go rozumiemy?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2023 11:00
Bywa ślepy, zły, okrutny, ciężki i marny. Można być jego ulubieńcem lub ofiarą. Czasami nam sprzyja i do nas się uśmiecha. Bywa złośliwy, choć można go też kusić. Najczęściej jednak jest zmienny i ślepy, a człowiek wydany jest na jego pastwę.
Los - jak go rozumiemy?
Los - jak go rozumiemy?Foto: Shutterstock/GaudiLab

O losie rozmawialiśmy z prof. Krzysztofem Stachewiczem - filozofem, etykiem, historykiem i teologiem z Uniwersytetu Adama Mickiewicza.

***

W poprzednim wydaniu "Rachunku myśli" rozmawialiśmy o roli (auto)biograficznych narracji w ludzkim życiu. Naszym gościem była prof. Magdalena Rembowska-Płuciennik z Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk.

"Życie jest tylko (…) powieścią idioty,/ Głośną, wrzaskliwą, a nic nie znaczącą" - twierdził Makbet. Zazwyczaj jednak poprzez opowiadanie o swoim życiu staramy się wskazać tkwiący w nim sens. Niektórzy twierdzą nawet, że to właśnie ta opowieść stanowi fundament naszej tożsamości.

Prof. Magdalena Rembowska-Płuciennik to literaturoznawczyni, kognitywistka, narratolożka, adiunkt w Pracowni Poetyki Historycznej IBL PAN. Członkini Clare Hall College (Cambridge, Anglia). Autorka książki "Poetyka i antropologia. Cykl podolski Włodzimierza Odojewskiego" (2004). Staże naukowe odbyła w Durham University oraz Cambridge University. Wielokrotna stypendystka FNP.

Publikowała w "Tekstach Drugich", "Pamiętniku Literackim", "Zagadnieniach Rodzajów Literackich" oraz w polskich i zagranicznych książkach zbiorowych. Jej zainteresowania badawcze dotyczą kognitywistyki, narratologii, antropologii literackiej, antropologii zmysłów i poetyk literatury modernizmu.

Posłuchaj
59:19 2023_11_25 23_00_03_PR2_Rachunek_mysli.mp3 Los - jak go rozumiemy? (Rachunek myśli/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rachunek myśli

Prowadził: Michał Nowak

Gość: prof. Krzysztof Stachewicz (filozof, etyk, historyk i teolog z Uniwersytetu Adama Mickiewicza)

Data emisji: 25.11.2023

Godzina emisji: 23.00

mgc/kul

Czytaj także

Odpowiedzialność - za siebie, innych i świat

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2023 16:00
Wzrasta wraz z władzą, wiedzą i poziomem techniki. Zakłada wolność, sprawczość i racjonalność. Dotyczy czynów, ale także świata, w którym te czyny mają miejsce i dlatego może prowadzić do chęci, a nawet potrzeby jego zmiany.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przyjaźń i jej miejsce w ludzkim życiu

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2023 00:00
Czy każdy człowiek zdolny jest do przyjaźni? Dlaczego przyjaźń jest tak ceniona i pożądana? Jakie są granice stania po stronie przyjaciela?
rozwiń zwiń