Przyjaźnie między romantykami

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2022 16:00
"Razem, młodzi przyjaciele" - te Mickiewiczowskie słowa były mottem kolejnej audycji z cyklu "Lato polskiego romantyzmu".
Zapraszamy na opowieść o przyjacielskich relacjach poetów, pisarzy i kompozytorów
Zapraszamy na opowieść o przyjacielskich relacjach poetów, pisarzy i kompozytorówFoto: Sentavio/Shutterstock

Opowiadaliśmy Państwu o przyjacielskich relacjach poetów, pisarzy i kompozytorów, przywołując listy Adama Mickiewicza i Zygmunta Krasińskiego, a także wiersze Seweryna Goszczyńskiego, Antoniego Odyńca i Konstantego Gaszyńskiego. Muzycznym kontrapunktem były zaś utwory Stanisława Moniuszki i Fryderyka Chopina oraz kompozycje mniej znanych twórców: Józefa Nowakowskiego, Juliana Fontany, Jana Nepomucena Bobrowicza i Józefa Brzowskiego.


Posłuchaj
51:52 2022_09_11 16_00_00_PR2_Lato_Polskiego_Romantyzmu.mp3 Przyjaźnie między romantykami (Lato polskiego romantyzmu/Dwójka)

***

200 lat temu, w 1822 roku, w Wilnie ukazały się "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza. Jest to umowny początek polskiego romantyzmu. Z tej okazji tegoroczne lato upłynie nam pod hasłem romantyzmu polskiego.

W każdą niedzielę o 16.00 na antenie Programu 2 Polskiego Radia połączymy literaturę i muzykę. Posłuchamy i poczytamy wielkich twórców, przypomnimy też tych mniej znanych.

***

Tytuł audycji: Lato polskiego romantyzmu

Prowadzenie: Róża Światczyńska

Data emisji: 11.09.2022

Godzina emisji: 16.00

Czytaj także

Romantycy w podróży

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2022 17:00
W audycji z cyklu "Lato polskiego romantyzmu" tym razem eksplorowaliśmy motyw podróży.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maria Janion o tym, jak romantyzm dokonał wyzwolenia wyobraźni

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2022 13:00
- To właśnie romantyzm dokonał pierwszego wyzwolenia wyobraźni, która była wyobraźnią szaloną, dziką. Jest czymś, co nie tylko daje się oswoić, ale czymś, co w zasadniczy sposób zagraża porządkowi - mówiła przed laty w Polskim Radiu nieżyjąca już historyczka literatury i badaczka romantyzmu, prof. Maria Janion.
rozwiń zwiń