REKLAMA

Buddyjska filozofia pustki

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2021 00:00
Z pozoru podobna jest do sceptycyzmu. Nie kończy jednak na krytyce filozoficznego balastu, który zamiast ukazywać rzeczywistość, tylko ją przesłania. Jej celem jest bowiem doświadczanie rzeczywistości w całym jej bogactwie, którego nie jest w stanie wyrazić żaden filozoficzny opis - tak brzmi koncepcja buddyjskiej filozofii pustki.
Buddyjska filozofia pustki to rdzeń buddyjskich nauk
Buddyjska filozofia pustki to rdzeń buddyjskich naukFoto: Shutterstock/Sai Chan

Dr hab. Artur Przybysławski jest filozofem specjalizującym się w buddyzmie, a także wykładowcą języka tybetańskiego. Jest autorem m.in. dzieła "Nagardżuna. Filozofia pustki i współzależnego wyłaniania" - pierwszych polskich przekładów tekstów Nagardżuny, dotychczas zachowanych wyłącznie w języku tybetańskim.

Napisał również książkę zatytułowaną "Pustka jest radością, czyli filozofia buddyjska z przymrużeniem (trzeciego) oka". To wykład kilku kluczowych tez buddyjskiej filozofii, a zarazem polemika z widzeniem tej szkoły myślenia jako światopoglądu pesymistycznego, wzywającego do bierności i radykalnych wyrzeczeń.

Filozofia pustki – odnosząc się do klasycznego tekstu żyjącego w VI wieku filozofa Czandrakirtiego – to rdzeń buddyjskich nauk. Ta doktryna była tematem tego wydania "Rachunku myśli", w którym spotkaliśmy się z dr. hab. Arturem Przybysławskim. 

***

W tym roku jedną z odsłon "Rachunku myśli" są nowości. Chodzi zarówno o teksty polskie, jak i tłumaczenia ważnych książek myślicieli zagranicznych, które nieustannie trafiają do polskich księgarń, a także konferencje naukowe. Gośćmi są w tym wypadku specjaliści od danej tematyki/filozofa.

Posłuchaj
59:43 2021_12_11 23_00_15_PR2_Rachunek_mysli.mp3 Buddyjska filozofia pustki (Rachunek myśli/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rachunek myśli

Prowadził: Michał Nowak

Gość: dr hab. Artur Przybysławski (filozof)

Data emisji: 11.12.2021

Godzina emisji: 23.00


Zobacz więcej na temat: filozofia buddyzm
Czytaj także

André Gide. "Wielki poszukiwacz prawdy o sobie"

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2022 05:45
- Pisanie było dla Gide'a po to, by wypowiedzieć własne ja - mówiła w Polskim Radiu literaturoznawczyni dr Joanna Żurowska. 22 listopada 2022 roku mija 153. rocznica urodzin tego bardzo popularnego w 1. poł. XX wieku francuskiego pisarza - noblisty, skandalisty, wielkiego nowatora współczesnej prozy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ludzka kondycja jest głównie kondycją zwierzęcą"

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2021 13:00
- W wielu miejscach swojego dzieła Alasdair MacIntyre podkreślał, że nasza ludzka kondycja jest głównie kondycją zwierzęcą. Wbrew temu, co propagowane jest w dominujących obecnie nurtach, nie jesteśmy duchem w ciele, który może za pomocą wyrafinowanych koncepcji moralnych zupełnie oderwać się od tego, że jesteśmy ciałami. Nie tyle posiadamy ciała, co ciałami jesteśmy - mówił w audycji Wojciech Szymański.
rozwiń zwiń