"Jedyne takie miejsce". Ciechocinek - Perła Uzdrowisk Polskich

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2024 12:00
Ciechocinek - wyjątkowe miasto-uzdrowisko, ze specyficznym, chronionym prawem mikroklimatem i z największym drewnianym zespołem tężni solankowych w Europie - był bohaterem audycji "Jedyne takie miejsce".
Dziennikarka radiowej Jedynki Sława Bieczyńcka w Ciechocinku
Dziennikarka radiowej Jedynki Sława Bieczyńcka w CiechocinkuFoto: PR
  • Bohaterem audycji "Jedyne takie miejsce" był Ciechocinek, miasto-uzdrowisko, położone w województwie kujawsko-pomorskim.
  • W radiowej Jedynce opowiedzieliśmy o historii miasta, jego zabytkach i atrakcjach.


Posłuchaj
42:14 2024_03_09 PR1_09_09_45_Jedyne_takie_miejsce.mp3 "Jedyne takie miejsce". Ciechocinek - Perła Uzdrowisk Polskich - cz. 1 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)

Posłuchaj
39:13 2024_03_09 PR1_10_12_48_Jedyne_takie_miejsce.mp3 "Jedyne takie miejsce". Ciechocinek - Perła Uzdrowisk Polskich - cz. 2 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)

Posłuchaj
39:46 2024_03_09 PR1_11_10_23_Jedyne_takie_miejsce.mp3 "Jedyne takie miejsce". Ciechocinek - Perła Uzdrowisk Polskich - cz. 3 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)

   


Ciechocinek to miasto w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie aleksandrowskim, na Kujawach. Położone jest w Kotlinie Toruńskiej, w szerokiej dolinie Wisły, na lewym brzegu rzeki.

Ciechocinek jest miastem o charakterze uzdrowiskowym. Znajdują się tu m.in. szpitale uzdrowiskowe, sanatoria, prewentorium, ośrodki wypoczynkowe (wczasowo-turystyczne), zakłady przyrodolecznicze, pijalnia wód mineralnych, hotele, restauracje, warzelnia soli.

Przyjeżdża tu wielu kuracjuszy i turystów. Leczy się tutaj choroby narządów ruchu, reumatyczne, ortopedyczno-urazowe, ginekologiczne, układu oddechowego, nerwowego i krążenia.

O tym, na co pomaga mikroklimat Ciechocinka i solanka opowiedział w audycji "Jedyne takie miejsce" lekarz, dr Lotfi Mansour. Dlaczego w Ciechocinku łatwiej rzucić palenie?



Czytaj także:

Ciechocinek - zaczęło się od czterech wanien

Historia ciechocińskich źródeł solankowych sięga bardzo odległych czasów.

- Znajdowało się tu słone źródełko. Mieszkańcy wykorzystywali słoną wodę np. do gotowania zupy. Wychodziło znacznie taniej. Przed laty sól była bowiem jak złoto, miała ogromną wartość. Kopalnie soli w Bochni i Wieliczce to przecież była własność królewska. 

W 1823 roku szlachcic-przemysłowiec Konstanty Leon Wolicki kupił ziemię ze źródłem, żeby można było tu zbudować największą w ówczesnej Europie salinę, miejsce produkcji soli - powiedziała w radiowej Jedynce regionalistka Aldona Nocna.

Przełomowy w historii Ciechocinka był rok 1836, kiedy w miejscowym zajeździe zainstalowano cztery miedziane wanny lecznicze. Dało to początek Zakładowi Zdrojowemu, który był zalążkiem uzdrowiska.

Kurort rozrastał się i rozwijał. Przyjeżdżali tu znakomici goście. W 1916 roku otrzymał prawa miejskie. Szczególnie intensywnie miasto rozwinęło się w końcu lat 50., w latach 60. i 70. Powstało wówczas wiele sanatoriów i prewentoriów branżowych.


Czytaj także:

Ciechocinek - Pomnik Historii

W 2017 roku "Ciechocinek - zespół tężni i warzelni soli wraz z parkami Tężniowym i Zdrojowym" został wpisany na Listę Pomników Historii, która obejmuje obiekty o szczególnych wartościach materialnych i niematerialnych oraz wyjątkowym znaczeniu dla historii i kultury Polski.

Trzy ciechocińskie tężnie o łącznej długości 1742,3 m i wysokości niemalże 16 m to unikatowe, najstarsze i zarazem największe drewniane konstrukcje służące do zwiększania stężenia soli w solance.

O sekretach tężni rozmawialiśmy z Marcinem Zajączkowskim, prezesem zarządu Uzdrowisko Ciechocinek S.A., który zdradził m.in. że w Tężni nr 2 jest ukryta grota solankowa, z kolei Tężnia nr 3 w 85 proc. jest zachowana z naturalnego budulca, z II połowy XIX wieku.

Tężnie stanowią jeden z elementów ciągu technologicznego służącego do produkcji ciechocińskiej soli spożywczej. Pierwszym jest "Grzybek" - najpopularniejsza fontanna w uzdrowisku. To właśnie stąd solanka doprowadzana jest rurociągiem do pobliskich tężni.

Ostatnim zaś elementem ciągu jest, nadal funkcjonująca, warzelnia - miejsce gotowania i stężania solanki w płaskich naczyniach zwanych panwiami. O tym, jak to wszystko działa opowiedział w radiowej Jedynce Marek Grzelak, brygadzista tężni i warzelni soli. 

Częścią warzelni jest Muzeum Warzelni Soli i Lecznictwa Uzdrowiskowego. Znajduje się tu wiele eksponatów związanych z warzelnictwem i działalnością uzdrowiskową Ciechocinka, m.in. dawne aparaty do gimnastyki leczniczej z początku XX wieku, o których opowiedziała Agnieszka Kraszewska, animatorka z Uzdrowiska Ciechocinek S.A. 

Co ciekawe, ciechocińska sól nie jest idealnie biała. - Ta lekka szarość to zawartość innych mikroelementów. Jest to odczuwalne, gdy np. ukisimy z taką solą ogórki. Mają one inny smak - podkreśliła Aldona Nocna

Kazimierz Kowalski - muzyczny duch Ciechocinka

W audycji "Jedyne takie miejsce" wspominaliśmy także Kazimierza Kowalskiego. Śpiewak operowy, wieloletni dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Wielkiego w Łodzi, przez ponad 20 lat tworzył w Ciechocinku Festiwal Operowo-Operetkowy.

Janusz Hawik, kierownik biura promocji Ciechocinka, poinformował, że m.in. dzięki wdowie, Małgorzacie Kowalskiej, już w sierpniu odbędzie się kolejna, 26. edycja Festiwalu Operowo-Operetkowego im. Kazimierza Kowalskiego.

Również jedna z atrakcji Ciechocinka, powstała w 1909 roku, zlokalizowana w centrum Parku Zdrojowego - Muszla Koncertowa, w której występowało wielu znanych artystów i Orkiestra Zdrojowa, otrzymał imię pana Kazimierza. - Muzykoterapia to rodzaj leczenia, leczenia duszy - zaznaczył Hawik.

Ciechocinek - co jeszcze warto zobaczyć?

Ciechocinek nazywany jest Perłą Uzdrowisk Polskich, ale przyciąga nie tylko swymi walorami leczniczymi, lecz także zielenią licznych skwerów i parków, szumem fontann, urokiem wielu miejsc spacerowych.

Zegar Kwiatowy - dzieło Zygmunta Hellwiga, który był autorem i realizatorem koncepcji przekształcenia Ciechocinka w jeden wielki park-ogród. Kwietnik powstał w 1934 roku i wykonany jest w kształcie tarczy zegara.

Partery Hellwiga - w 1934 roku Hellwig zaprojektował ciąg spacerowy wzdłuż ulicy Nieszawskiej. Teren ten, nazwany jego imieniem, obsadzony jest na całej długości kobiercami kwiatowymi. Jest on ulubionym miejscem spacerowym dla kuracjuszy. 

Dywan kwiatowy - przed dawnymi Łazienkami III, na całej szerokości zieleńca znajduje się słynny dywan kwiatowy, którego układ i kompozycja zmieniana jest co roku.

Fontanna "Żabka" i Fontanna "Jaś i Małgosia" w Parku Zdrojowym.

Park Sosnowy - zaprojektował go Franciszek Szanior. Na przełomie XVIII i XIX wieku na piaszczystych pagórkach posadzono pierwsze sadzonki sosen, które do dziś pięknie rosną.

Ciechociński Deptak Sław - funkcjonuje od 2014 roku. Pierwszą osobą, która odsłoniła swoją gwiazdę był Prezes Polskiego Związku Piłki Nożne Zbigniew Boniek.

Dworek Prezydenta RP - piętrowy dworek, w stylu neoklasycystycznym. Mieści pamiątki po prezydencie Ignacym Mościckim oraz wystawy czasowe przedstawiające działalność prezydentów.

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadziła: Sława Bieńczycka

Goście: Aldona Nocna (regionalistka), Marek Grzelak (brygadzista tężni i warzelni soli), Marcin Zajączkowski (prezes zarządu Uzdrowisko Ciechocinek S.A.), dr Lotfi Mansour (lekarz), Janusz Hawik (kierownik biura promocji Ciechocinka), Agnieszka Kraszewska (animatorka z Uzdrowiska Ciechocinek S.A.),

Data emisji: 9.03.2024 r. 

Godziny emisji: 9.00-12.00

Jedynka/ciechocinek.pl/uzdrowiskociechocinek.pl/kk