X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Hélène Tysman na jubileusz Piotra Mossa

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2019 19:57
Francuska pianistka wystąpi z towarzyszeniem Polskiej Orkiestry Radiowej w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego z okazji 70-lecia urodzin i 50-lecia pracy artystycznej znakomitego kompozytora.
Hlne Tysman
Hélène TysmanFoto: materiały prom.

Muzycy oraz aktor Krzysztof Gosztyła wykonają utwór Piotra Mossa Ptak Ugui na recytatora i orkiestrę. Ponadto w programie koncertu znajdą się: Stanisław Moniuszko Uwertura do opery Verbum Nobile oraz Maurice Ravel Koncert fortepianowy D-dur na lewą rękę.

niedziela, 28 kwietnia 2019, godz. 18.00

Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego

Koncert symfoniczny z okazji 70. lecia urodzin i 50. lecia pracy artystycznej Piotra Mossa

Wykonawcy:

Hélène Tysman fortepian

Krzysztof Gosztyła recytator

Polska Orkiestra Radiowa

Michał Klauza dyrygent

 

Program:

Stanisław Moniuszko            Uwertura do opery Verbum Nobile

Maurice Ravel                        Koncert fortepianowy D-dur na lewą rękę

PRZERWA

Piotr Moss                              Ptak Ugui na recytatora i orkiestrę


***

Recitale Hélène Tysman, okrzykniętej przez "New York Times" pianistką o "ciepłym dotyku i marzycielskiej wrażliwości", przez "The Daily Telegraph" wychwalanej za "liryczność", której wykonania "Süddeutsche Zeitung" uznał za "pianistyczny kosmos", wywierają ogromne wrażenie zarówno na publiczności, jak i ekspertach, opisujących je jako "olśniewające" (BBC News Magazine), "łączące emocje z elokwencją' ("Gramophone Chopin Express"), "o niespotykanej finezji i intensywności” (Télérama) oraz pełne "nadzwyczajnych interpretacji" ("Le Figaro").

W 2010 r., po zdobyciu pierwszej nagrody w Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Darmstadt (Niemcy), jak również nagród i wyróżnień w licznych innych międzynarodowych konkursach pianistycznych w Chinach, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Niemczech, zaistniała na międzynarodowej scenie muzycznej jako finalistka i zdobywczyni wyróżnienia w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Jej wykonania utworów Chopina spotkały się z uznaniem krytyków i publiczności na całym świecie, co doprowadziło do nagrania dla OehmsClassics/Naxos dwóch albumów poświęconych wyłącznie Chopinowi, które zostały wyróżnione Maestrem francuskiego magazynu "Pianiste". Nagrała również, razem z solistami Orchestre de Paris, dwie płyty z muzyką kameralną dla francuskiej wytwórni Indésens Records.

Na zaproszenie Deutschlandradio Kultur Berlin nagrała nowy solowy album dedykowany Ravelowi, "From Antics to demons", wydany przez wytwórnię Klarthe/Harmonia Mundi, który otrzymał francuską nagrodę Arthèmes Classiques, a w prasie i radiu doczekał się recenzji takich jak: "Płytę od początku do końca przepełnia niespotykana wrażliwość i niesłychana precyzja pianistki", "Nie znajdziemy tu spektakularnych efektów, a jednak niczego nie brakuje", "wspaniała artystka i wspaniała płyta".

Od kilku lat pianistka poszerza swoje artystyczne horyzonty, współpracując twórczo w obszarach związanych z literaturą i teatrem z uznanymi francuskimi aktorami, jak Francis Huster, Michel Robin, Jacques Gamblin i Dominique Pinon.

Ukończyła Konserwatorium Paryskie oraz wyższe szkoły muzyczne w Hamburgu i Weimarze, studiowała pod okiem Pierre'a-Laurenta Aimarda, Olega Maisenberga i Grigorija Gruzmana.

Koncertuje na całym świecie (w Azji, Ameryce Południowej, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Rosji, Afryce Północnej, na Bliskim Wschodzie i w Europie), jest regularnie zapraszana do udziału w programach radiowych i telewizyjnych, daje także recitale i występuje jako solistka z różnymi orkiestrami, wśród których wymienić można orkiestrę symfoniczną Riverside Symphony, orkiestrę symfoniczną Minnesota Orchestra, Narodową Orkiestrę Walii BBC, Orkiestrę Symfoniczną NFM Wrocław, Orkiestrę Filharmonii Narodowej w Warszawie, l'Orchestre Pasdeloup, na najbardziej znanych światowych scenach, takich jak nowojorskie Lincoln Center i Carnegie Hall, Filharmonia Paryska, Alte Oper Frankfurt, hamburska Laeiszhalle, Shanghai City Theater, Cairo Opera...

W ostatnim sezonie występowała w Polsce z dyrygentami Marzeną Diakun i Danielem Raiskinem, prowadziła także kurs pianistyczny w prestiżowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Hélène Tysman jest laureatką Fundacji György'ego Cziffry w Senlis (Francja) i Fundacji Chopina w Hanowerze, a także beneficjentką Fundacji Anny-Marii Moggio w dziedzinie sztuki oraz serii koncertów Myry Hess w USA. Nagrywa dla Steinway Spirio.

www.helene-tysman.com

***

materiały prom.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"To, co najpiękniejsze… - Zima". Od jazzu do Gershwina

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2019 12:55
- Jestem wykształconym klasycznie pianistą. Ukończyłem Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie i przez całe swoje artystyczne życie próbuję przekraczać pewne granice, łączyć klasykę z jazzem - mówił w Dwójce Filip Wojciechowski, który wystąpi w piątek (25.01) w Studiu Polskiego Radia im. Lutosławskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Geneviève Laurenceau: Piąty koncert Bacewicz urzekł mnie od razu

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2019 11:44
- Bardzo się cieszę, że mam okazję wykonywać koncert Bacewicz tutaj, w Polsce. Czuję niezwykłą energię bijącą od towarzyszącej mi orkiestry, podziwiam entuzjazm tych muzyków - mówiła francuska skrzypaczka, która towarzyszyła Polskiej Orkiestrze Radiowej podczas koncertu 24 lutego w Studiu im. W. Lutosławskiego.
rozwiń zwiń