Festiwal Actus Humanus. Największy polski festiwal muzyki dawnej

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2020 16:00
Przed nami dziesiąta jubileuszowa odsłona Festiwalu. - To, co pokażemy, to 20 koncertów, 20 streamingów, 10 transmisji radiowych, mnóstwo pięknej muzyki i mnóstwo fantastycznych artystów, którzy stanowią wizytówkę Polski na całym świecie - mówił dyrektor artystyczny festiwalu Filip Berkowicz.
Actus Humanus 2020
Actus Humanus 2020Foto: Mat. promocyjne

Actus Humanus 2020.jpg
Actus Humanus 2020. Radio / Internet

4 grudnia rozpoczyna się Actus Humanus - największy festiwal muzyki dawnej w Polsce i jedna z najciekawszych tego rodzaju imprez w Europie. Podczas wyjątkowej edycji festiwalu posłuchamy najwybitniejszych artystów polskiej sceny muzyki dawnej.

Festiwal miał zostać zrealizowany na wiosnę, jednak na dwa tygodnie przed rozpoczęciem festiwalu organizatorów zaskoczył pierwszy lockdown. - Właściwie wszystko musiało być odwołane. Dlatego wtedy zrealizowaliśmy wspólnie z Radiową Dwójką taki festiwal wspomnień tego, co udało nam się zarejestrować podczas minionych trzech edycji festiwalu Actus Humanus Resurrectio i to była moc wzruszeń - mówił dyrektor artystyczny festiwalu.

Jak mówił nasz gość, organizatorzy mieli nadzieję, że w grudniu uda się zrealizować pełny program, niestety skala zachorowań w ostatnich miesiącach spowodowała, że festiwal się odbędzie, ale bez udziału publiczności.

Źródło: YouTube Actus Humanus: Baroque Goes Nuts

- Cieszymy się, że przynajmniej częściowo ten program, który mieliśmy zaplanowany, będzie realizowany. Natomiast zdecydowaliśmy, że w tym roku okrągły jubileusz - ponieważ Actus Humanus obchodzi 10 lat - będziemy celebrować w najbliższej rodzinie, czyli z najwspanialszymi artystami polskiej sceny muzycznej wykonawstwa historycznego - opowiadał gość Dwójki.

Wraz z sytuacją pandemiczną zmieniał się też program festiwalu. Ze względu na wprowadzenie przez naszych zachodnich sąsiadów obowiązkowej kwarantanny po powrocie z Polski, na festiwalu nie usłyszymy artystów z Niemiec. Również przez odwołane loty, z przyjazdu do Polski zmuszeni byli zrezygnować muzycy z Włoch.

świecie kościół 1200.jpg
Filip Berkowicz: Actus Humanus opiera się na jutrzniach

Czytaj też:

- Doszliśmy do takiego momentu, że musieliśmy postanowić, w jaki sposób zrealizujemy ten festiwal. Cieszę się, że festiwal się odbędzie i dostarczymy tez nowego contentu i nowych wzruszeń naszym odbiorcom, którzy stale pojawiają się w Gdańsku - mówił Filip Berkowicz. -  Cieszę się też, że udało się zgromadzić crème de la crème polskiego wykonawstwa historycznego. W studiu telewizyjnym, które powstaje w Centrum św. Jana, będziemy starali się te emocje Państwu przekazywać.

W ciągu dziesięciu festiwalowych dni wystąpią między innymi Martyna Pastuszka wraz ze swoją formacją {Oh!} Orkiestrą Historyczną, Maria Pomianowska, Jan Tomasz Adamus, Jakub Józef Orliński, Capella Cracoviesis, Marcin Świątkiewicz.

Na cykl koncertów wieczornych zapraszamy zarówno na antenę radiowej Dwójki, jak i również streamingi live na profilu facebookowym Actus Humanus oraz na portalu i kanale YouTube Polskiego Radia.


Czytaj także

Giovanni Antonini: Polacy serdeczniej przyjmują muzykę niż Włosi

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 08:23
- W Mediolanie nie mamy takiej sali koncertowej jak Narodowe Forum Muzyki czy wnętrza koncertowe w Gdańsku. Takie miejsca umożliwiają słuchaczom obcowanie z muzyką na najwyższym poziomie - podkreślał włoski dyrygent, założyciel Il Giardino Armonico, gość tegorocznej odsłony festiwalu Actus Humanus Nativitas.
rozwiń zwiń