Wspominamy Magdalenę Abakanowicz

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2017 09:00
– Na powstanie jakiegoś obiektu składa się całe życie doświadczeń, świat wyobrażony, wiele pytań, które człowiek sobie zadaje i na które szuka odpowiedzi – tak o swojej sztuce w "Notatniku Dwójki” w 2013 roku mówiła Magdalena Abakanowicz. Artystka zmarła w wieku 86 lat. Wspominać ją będziemy na naszej antenie o godz. 15.00.
Audio
  • O retrospektywie Magdaleny Abakanowicz opowiada kurator wystawy Mariusz Knorowski z Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku (Audycja Aleksandry Łapkiewicz z 2013 roku)
Magdalena Abakanowicz
Magdalena AbakanowiczFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

W archiwalnej audycji z 2013 roku odwiedziliśmy retrospektywną wystawę prac Magdaleny Abakanowicz Orońsku. Na wystawie można było zobaczyć wiele prac ikonicznych, z lat 70., zaliczanych do wczesnego okresu twórczości artystki powstałych tuż po Abakanach, np. "Słupy" z kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Wśród najnowszych prac Magdaleny Abakanowicz można było obejrzeć rzeźbę "Przyjaciele" z Muzeum Narodowego w Krakowie. Retrospektywa obejmowała też prace, które powstały w Orońsku w ramach cyklu "Gry wojenne", które artystka stworzyła w 1995 roku.

***

Na audycję wspomnieniową o Magdalenie Abakanowicz zapraszamy w piątek (21.04) w godz. 15.15-15.45.

Zobacz więcej na temat: Magdalena Abakanowicz wystawa

Czytaj także

KwieKulik: kilkadziesiąt lat robienia kroku w przepaść

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2013 07:30
- Wiadomo, że robiło się krok w przepaść, krok poza establishment, krok poza związek artystów plastyków popierany przez partię, robiło się krok poza komercję światową - opowiadał Przemysław Kwiek w Dwójce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niekończąca się historia dawnych fotografii

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2013 17:00
Z domowych zasobów prosto na wystawy. O trudach archiwizowania starych zdjęć mówiły założycielki Fundacji Archeologii Fotografii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bioart – sztuka poza człowiekiem

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2013 20:30
Rozmowę z filozofem Wolfgangiem Welschem oraz Michałem Brzezińskim – artystą tworzącym sztukę wpisującą się w nurt bioartu – przeprowadziła Barbara Schabowska.
rozwiń zwiń