X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Im wędrujemy wyżej, stajemy się lepsi". W piątą rocznicę śmierci Wojciecha Kilara

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2018 16:54
Zapraszamy do wysłuchania audycji specjalnej poświęconej postaci wybitnego kompozytora, człowieka skromnego poszukującego prawdy w sztuce.
Audio
  • "Im wędrujemy wyżej, stajemy się lepsi". W piątą rocznicę śmierci Wojciecha Kilara (Dwójka)
Wojciech Kilar
Wojciech KilarFoto: PAP/Waldemar Deska

wojciech kilar 1200 PAP.jpg
Wojciech Kilar: mam dystans do swoich utworów

"Troszkę z tego, co w życiu zrobiłem, jakoś tam żyje" – mówił w lipcu 2012 roku w specjalnej, urodzinowej audycji Wojciech Kilar. A nie należał do tych, którzy gonili za blichtrem popularności, rozgłosem, zainteresowaniem świata. Przeciwnie – raczej chronił swoją prywatność, a od zgiełku rzeczywistości separował się grubym murem dystansu. Dla swojej sztuki był sędzią sprawiedliwym, i chyba dosyć srogim, zresztą swoich dzieł nie lubił oceniać. Chciał być w porządku wobec siebie, ale przede wszystkim wobec swoich słuchaczy.

Człowiek skromny i dysktretny, poszukujący prawdy w sztuce, która zyskała bardzo indywidualne, rozpoznawalne oblicze. A z drugiej strony – autor jednego z największych "przebojów" muzyki polskiej XX wieku – poematu symfonicznego Krzesany oraz Poloneza. Ten ostatni był muzyką do filmu Pan Tadeusz Andrzeja Wajdy, ale zawładnął przestrzenią muzyczną z pogranicza rozrywki i edukacji, czyli stał się nieodzownym elementem balów studniówkowych jak kraj długi i szeroki. Kilar zdecydowanie takiego wymiaru bytowania swojej sztuki nie przewidział.

Za młodu awangardysta, pod koniec życia kompozytor skupiony na kontemplacji prostoty, szczerze uduchowiony. W jednym z wywiadów w 1996 roku powiedział o sobie: "Myślę, tak siebie oceniam, że jestem człowiekiem wesoło-smutnym, jak taki akord, bardzo banalny, używany od czasów impresjonistów – molowy z dodaną małą septymą”. Natomiast à propos ukochanych gór i wędrówek, w cytowanym już, urodzinowym wywiadzie w roku 2012 padły znamienne słowa: Im wędrujemy wyżej – stajemy się lepsi – które zostało wzięte za motto dla tej wspomnieniowej audycji.

Trzeba mieć niezwykle dużo dystansu do własnej osoby, żeby tak się oceniać. Kilar miał. W piątą rocznicę śmierci – zapraszamy do słuchania jego najciekawszych i najważniejszych dzieł. W audycji również przypomnienie fragmentów wywiadu z artystą z 2012 roku. 

***

Przygotował: Marcin Majchrowski

Data emisji: 29.12.2018

Godzina emisji: 15.00

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wojciech Kilar: mam dystans do swoich utworów

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2018 13:34
- Unikam oceniania własnych kompozycji, choć niektóre lubię bardziej, a inne mniej. Natomiast jeśli ktoś chce grać to, co napisałem i ktoś chce tego słuchać, to mogę powiedzieć, że czuję się spełniony – powiedział wybitny kompozytor w jednym z archiwalnych nagrań Dwójki.
rozwiń zwiń