Daniel Wyszogrodzki: moja książka to owoc miłości do musicalu

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2018 19:00
- Pracowałem przy wielu polskich produkcjach. Miałem to szczęście, że kilka światowych tytułów udało mi się przetłumaczyć i być przy ich realizacji, głównie w Teatrze Roma. Pokazaliśmy naszej publiczności największe światowe hity – mówił w Dwójce znany dziennikarz muzyczny.
Audio
  • Sto lat musicalu. Rozmowa z Danielem Wyszogrodzkim (Dwójka)
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat. promocyjne

Janusz Kruciński i Zofia Nowakowska 1200.jpg
Zofia Nowakowska: Teatr Roma zdobył zaufanie widzów

Książka Daniela Wyszogrodzkiego "Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018" to kompendium wiedzy o kochanym przez publiczność całego świata gatunku muzycznym. Wraz z autorem książki odwiedziliśmy Broadway i West End, gdzie musical się narodził.

- To stosunkowo młody gatunek. Można przyjąć, że zaczął się rodzić po pierwszej wojnie światowej. Moja książka to poglądowy obraz musicalu na przestrzeni stulecia. Starałem się pokazać w niej, jak warunki społeczne i historyczne wpłynęły na to, że się zmienił i stał zupełnie inny niż operetka – powiedział Daniel Wyszogrodzki.  

Dlaczego książka przybrała charakter encyklopedyczny? Które z poruszanych w niej tematów mogą stanowić punkt wyjścia do dalszych, bardziej ukierunkowanych i zawężonych poszukiwań? Jak na przestrzeni lat zmieniała się tematyka musicali? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiał: Jakub Kukla

Gość: Daniel Wyszogrodzki (dziennikarz muzyczny, autor książki "Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018")

Data emisji: 28.12.2018

Godzina emisji: 18.00

mko/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Hanna Kulenty: najwspanialej komponować dla konkretnych ludzi

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2018 12:53
- "DoubleCelloConcerto" napisałam dla Magdy Bojanowicz i Bartka Koziaka, którzy w maju wzięli ślub, więc jest to trochę prezent ślubny - kompozytorka mówiła w Dwójce o utworze, który będzie miał swoją premierę w Warszawie na festiwalu Eufonie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Kościelniak: "Hair" był wywrotowym wydarzeniem

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2018 18:30
- Reżyseria tego spektaklu była dla mnie tym pierwszym razem, gdy udało mi się odczuć potęgę teatru. Temat musicalu, teksty i muzyka całkowicie nas wchłonęły. Podczas premiery widzowie weszli na scenę i śpiewali razem z nami – mówił w Dwójce ceniony reżyser teatralny.
rozwiń zwiń