Edward Chudzik: Eufonie to wielki festiwal z wielkimi koncertami

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2018 21:00
- Dowodzi tego wielkie otwarcie wielkim jubileuszowym koncertem poświęconym Krzysztofowi Pendereckiemu - mówił w Dwójce Edward Chudzik, wicedyrektor Narodowego Centrum Kultury - organizatora I Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie".
Audio
  • Edward Chudzik, dr Mieczysław Kominek i Olga Smetanova o I Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Grzegorz ŚledźPR2
Grzegorz Śledź/PR2Foto: materiały pras./Grzegorz Śledź (PR2)

penderecki festiwal warszawa 1200.jpg
Diamentowy Mikrofon dla Krzysztofa Pendereckiego

Nowy festiwal nie tylko na muzycznej mapie Polski, ale również całego regionu rozpoczął się w piątek 23 listopada w Warszawie wraz z finałem Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego, który zorganizowano z okazji 85. urodzin kompozytora.

- Było to bardzo przemyślane i dość długo negocjowane wspólne przedsięwzięcie: z jednej strony pani Elżbiety Pendereckiej, a z drugiej – nasze, eufoniczne. Czyż mógł być lepszy patron i lepsze otwarcie nowego festiwalu niż koncert dedykowany Krzysztofowi Pendereckiemu? - pytał retoryczne dr Mieczysław Kominek, przewodniczący Rady Programowej Eufonii.

wiolonczela1200.jpg
Europa Środkowo-Wschodnia na festiwalu Eufonie

Nazwa festiwalu i geograficzne nakreślenie obszaru zainteresowań programowych narzucają paradygmat myślenia: o wspólnym, zgodnym, pięknym brzmieniu. Jak zatem chcą je ukazać autorzy koncepcji i programu: czy będzie to poszukiwanie wspólnego mianownika estetycznego lub stylistycznego, czy może jedynie odwoływanie się do wspólnoty historycznych dośwadczeń maszego regionu Europy? Czy w tej historycznej perspektywie sięgamy jedynie do czasów powojennych, czy próbujemy spoglądać w dalszą przeszłość? A może po prostu odkrywamy wobec nas samych i publiczności europejskiej muzykę, wywodzącą się z innych pokładów wrażliwości i, częściowo także, korzeni kulturowych? Czy to w ogóle możliwe? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Andrzej Sułek

Goście: Edward Chudzik (NCK), dr Mieczysław Kominek (przewodniczący Rady Programowej I Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie"), Olga Smetanova (członek Rady Programowej festiwalu)

Data emisji: 26.11.2018

Godzina emisji: 17.30

pg

Czytaj także

Anne-Sophie Mutter: muzyka Pendereckiego zmienia życie

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2018 11:48
- Wykonywanie jej jest jak wielka długa podróż. Przeżywam ją już od lat - mówiła Anne-Sophie Mutter o twórczości znakomitego kompozytora. Skrzypaczka wystąpiła w koncercie wieńczącym Festiwal Krzysztofa Pendereckiego w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Arvo Pärt z tytułem Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2018 17:42
Uroczyste nadanie tytułu estońskiemu kompozytorowi odbyło się w samo południe w poniedziałek (26.11) w Warszawie.
rozwiń zwiń