Ks. Tomáš Halík: nawet moja mama nie wiedziała, że jestem kapłanem

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2020 19:56
- Należąc do czeskiego "Kościoła podziemnego" przede wszystkim musieliśmy bardzo uważać, żeby jak najwięcej spraw utrzymywać w tajemnicy. O wielu z nich nie mogliśmy rozmawiać nawet z członkami naszych rodzin. Spotykaliśmy się w niewielkich grupach. To nie była jednolita organizacja. Raczej zbiór wielu rozmaitych ruchów - mówił w Programie 2 Polskiego Radia teolog i filozof.
Audio
  • Spotkanie z ks. prof. Tomášem Halíkiem (Audycja okolicznościowa/Dwójka)
Ks. prof. Tom Halk
Ks. prof. Tomáš HalíkFoto: Jacek Bednarczyk/PAP

Ksiądz profesor Tomáš Halík to świadek Praskiej Wiosny i aksamitnej rewolucji. Współpracownik Václava Havla, przyjaciel papieży, polityków, intelektualistów i artystów. W czasach komunizmu jedna z ważniejszych postaci podziemnego Kościoła katolickiego w Czechach. Choć osobiście nigdy nie poznał Jana Palacha, to męczeńska śmierć tego ostatniego przez samospalenie wywarła duży wpływ na jego życiową drogę.

- To był dla mnie bardzo ważny moment. Uważałem bowiem, że ofiara Jana Palacha była wyzwaniem dla nas wszystkich. W swoim ostatnim liście nazwał siebie pierwszą pochodnią, zapowiadając, że w jego ślady pójdą następni. Uznałem, że wszyscy znaleźliśmy się w sytuacji drugiej pochodni. Zadawałem sobie pytanie, co powinienem teraz zrobić. Jaka powinna być moja odpowiedź na to poświęcenie? Zdecydowałem, że nie muszę składać swojego życia w ofierze. Powinienem jednak oddać czemuś życie. Samospalenie Jana Palacha z całą pewnością wpłynęło więc na moją decyzję o dołączeniu do czeskiego "Kościoła podziemnego" - tłumaczył duchowny.

Ks. Tomáš Halík mówił również w audycji m.in. o tym, na czym polegała wyjątkowość Václava Havla jako polityka, czy sztuka może być drogą do wiary i czego dowiedział się o sobie pracując jako terapeuta z osobami uzależnionymi.

***

Tytuł audycji: Audycja okolicznościowa

Prowadził: Michał Nowak

Gość: ks. prof. Tomáš Halík (socjolog, teolog, filozof i psychoterapeuta)

Data misji: 13.04.2020

Godzina emisji: 18.00

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Peter Sloterdijk: wolę rozmawiać o cnotach niż o wartościach

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2020 13:10
- Wszystko, co da się uzyskać za pomocą dyskusji o wartościach, to bezradny i rozpaczliwy pluralizm - mówił w Dwójce niemiecki filozof.
rozwiń zwiń