Peter Sloterdijk: wolę rozmawiać o cnotach niż o wartościach

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2020 13:10
- Wszystko, co da się uzyskać za pomocą dyskusji o wartościach, to bezradny i rozpaczliwy pluralizm - mówił w Dwójce niemiecki filozof.
Audio
  • Rozmowa z Peterem Sloterdijkiem, niemieckim filozofem (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Peter Sloterdijk
Peter SloterdijkFoto: Shutterstock/360b

- Z jednej strony mamy abstrakcyjne wartości same w sobie, z drugiej sferę praktyczną, która realizuje, bądź nie, owe wartości. W naszych czasach wszyscy mówią o wartościach, milczy się jednak o sposobach wcielania ich w życie. Z tego też względu prowadzimy fikcyjne dyskusje na tematy etyczne. Kwestia realizacji wartości jest bowiem zawsze odkładana na bok. Z tego też względu jestem bardzo sceptyczny wobec tej pełnej troski dyskusji o źródłach wartości, korzeniach Europy i tak dalej – podkreślał gość Dwójki.

Dlaczego "nie powinniśmy przybierać heroicznych postaw" i na czym polega rewolucyjne przejście w zachodniej kulturze "od heroizmu do epoki postheroicznej"? W jakim sensie nowożytna jednostka "żyje fałszywym konceptem autonomii", a to, czego potrzebujemy dzisiaj, to raczej "deklaracja podległości"?

W rozmowie również o "poskromieniu sił, które pchają nas do zachowań imperialistycznych", o "zooteologii" Alberta Schweitzera czy "sprzeciwie wobec dominacji aktywności". 

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadzi: Michał Nowak

Gość: Peter Sloterdijk (filozof, kulturoznawca i eseista)

Data emisji: 30.03.2020

Godzina emisji: 21.30

jp/uk

Czytaj także

Kongres Polska Wielki Projekt. "Społeczeństwo obywatelskie to pluralizm plus dobro wspólne"

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2018 15:58
- Będziemy w dużym stopniu mówili o tym, czym jest wspólnota, którą nazywamy społeczeństwem obywatelskim; co ją spaja, a co rozagregatowuje - informował w Dwójce prof. Marek Rymsza, uczestnik panelu dyskusyjnego "Mapa polskich wartości", który odbędzie się w czwartek (17.05) w ramach Kongresu Polska Wielki Projekt.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Antoni Libera: konserwatyzm to pielęgnowanie tradycji

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2018 11:09
- Jestem postrzegany czy nawet stygmatyzowany jako konserwatysta, ale to pojęcie nie ma dla mnie odcienia wartościującego. Oznacza zaś osadzenie w tradycji i próbę nawiązania z nią dialogu – mówił w Dwójce laureat Nagrody im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Trzeba promować polski design". VIII Kongres Polska Wielki Projekt

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2018 11:08
- To byłoby przede wszystkim muzeum polskiej modernizacji - mówił prof. Andrzej Szczerski, uczestnik debaty "Stół a sprawa polska - innowacje a design" w ramach VIII Kongresu Polska Wielki Projekt, o planowanym muzeum designu i architektury.
rozwiń zwiń