Eliminacje do Konkursu Chopinowskiego - dzień 1. "Dojrzałość konkurowała z młodzieńczością"

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2021 19:36
W poniedziałek (12.07) rozpoczęły się eliminacje do XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. W sesji porannej wzięło udział dwóch Polaków: Łukasz Byrdy i Andrzej Wierciński, a także Leonora Armellini, Eric Guo, Luigi Carroccia i Kai-Min Chang. Ich występy w specjalnej audycji podsumował na antenie Dwójki Marcin Majchrowski.
Łukasz Byrdy
Łukasz ByrdyFoto: Darek Golik/NIFC

Posłuchaj
21:50 Dwójka eliminacje 12.07.2021.mp3 Pierwszy dzień eliminacji do XVIII Konkursu Chopinowskiego, sesja poranna - podsumowanie (Dwójka) 
Leonora Armelini 1200.jpg
Leonora Armelini: czekałam na ten moment 11 lat

Ze względu na pandemię XVIII Międzynarodowy Konkurs Chopinowski został przełożony o rok. Jego inauguracja zaplanowana jest na 2 października tego roku. Długo wyczekiwane eliminacje rozpoczęły się w poniedziałek 12 lipca w Filharmonii Narodowej i transmitowane są na stronie internetowej Programu 2 Polskiego Radia (transmisja dzięki uprzejmości Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina).

Eliminacje do XVIII Międzynarodowego Pianistycznego im. F. Chopina w Dwójce >>>

Od 12 lipca, podczas eliminacyjnych sesji przesłuchań, młodzi artyści prezentują przygotowany przez siebie program w dwóch etapach dziennych: porannym (od godz. 10.00) i wieczornym (początek o godz. 17.00). Łącznie w eliminacjach, które potrwają do 23 lipca, udział weźmie 152 pianistów z całego świata.

Czytaj także:

Polacy zakwalifikowani do eliminacji (kolejność alfabetyczna): Łukasz Byrdy, Aleksandra Hortensja Dąbek, Mateusz Duda, Joanna Goranko, Mateusz Krzyżowski, Jakub Kuszlik, Julia Łozowska, Tomasz Marut, Eryk Parchański, Zuzanna Pietrzak, Aleksandra Świgut, Mateusz Tomica, Jacek Wendler, Marcin Wieczorek, Andrzej Wierciński, Maciej Wota.

Eliminacje poprzedziła gratka dla melomanów - w niedzielę 11 lipca zostały wybrane konkursowe fortepiany

Źródło: YouTube Dwójka - Program 2 Polskiego Radia

Organizatorem XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Programu 2 Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Audycja specjalna

Prowadził: Marcin Majchrowski

Data emisji: 12.07.2021

Godzina emisji: 17.00

Czytaj także

Eliminacje do XVIII Konkursu Chopinowskiego. Relacja z wyboru fortepianów [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2021 11:00
12 lipca rozpoczęły się Eliminacje do XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, podczas których 152 pianistów z całego świata współzawodniczy o zakwalifikowanie do I etapu konkursu. Zmagania młodych artystów, które potrwają do 23 lipca, można oglądać dzięki transmisji wideo na stronie Programu 2 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Repertuar Konkursu Chopinowskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2021 18:06
Wakacyjną odsłonę audycji "Chopin osobisty" zaczęliśmy od przeglądu repertuaru prezentowanego przez uczestników Wielkiego Konkursu. Tym razem słuchaliśmy nokturnów i scherz – utworów z programu I i (częściowo) II etapu konkursu.
rozwiń zwiń