Eliminacje do XVIII Konkursu Chopinowskiego. "Aristo Sham ma talent, ale dość nieoszlifowany"

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 13:33
- Miałam niemały problem z tym kandydatem. Nie do końca wie, gdzie jest granica w stosowaniu dynamiki forte, czy szybkich temp, które miałyby uzasadnienie interpretacyjne. Jest zamknięty w świecie swoich wyobrażeń o grze Chopina - mówiła Klaudia Baranowska, podsumowując występ 25-letniego pianisty, reprezentującego Chiny, podczas ósmego dnia przesłuchań do XVIII Konkursu Chopinowskiego.
Aristo Sham
Aristo ShamFoto: NIFC

Posłuchaj
15:26 Podsumowanie 20.7.mp3 Podsumowanie VIII dnia eliminacji do XVIII Konkursu Chopinowskiego. Sesja popołudniowa (Dwójka)

1200x660_kon-chopin-21_01a-3.2.jpg
Eliminacje do XVIII Konkursu Chopinowskiego

19 lipca w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej w sesji popołudniowej wystąpiło sześcioro pianistów, w tym pięcioro kandydatów z Azji i jeden ze Stanów Zjednoczonych. To już ósmy dzień przesłuchań, które potrwają do piątku. 

Wśród pianistów, którzy zaprezentowali się w tej sesji, byli: Aristo Sham, Meng-Sheng Shen, Kotaro Shigemori, Mana Shoji, Talon Smith, Kyohei Sorita.

Młodzi artyści od 12 lipca współzawodniczą o zakwalifikowanie do I etapu XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, który odbędzie się w październiku tego roku.

Ich występy ocenia jury w składzie: Philippe Giusiano, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, Katarzyna Popowa-Zydroń, Wojciech Świtała, Dina Yoffe, Ludmil Angelov, Alberto Nosè, Marta Sosińska-Janczewska, Stefan Wojtas, a także znawca życia i twórczości Fryderyka Chopina John Rink. 

Eliminacje do XVIII Międzynarodowego Pianistycznego im. F. Chopina w Dwójce >>>

Organizatorem XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Programu 2 Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Audycja specjalna

Prowadziła: Klaudia Baranowska

Data emisji: 20.07.2021

Godzina emisji: 10.00

Czytaj także

Eliminacje do Konkursu Chopinowskiego - dzień 7. "To był występ godny konkursu głównego"

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 13:20
- Jiana Peng z Chin to ukształtowana pianistka, pewna tego, co i jak gra. To był najlepszy występ niedzielnej sesji wieczornej. W jej wykonaniu cały program był udany, zbudowała dramaturgię - tak Klaudia Baranowska podsumowywała wykonania pianistów, którzy zagrali podczas sesji wieczornej siódmego dnia eliminacji do XVIII Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zuzanna Pietrzak potwierdziła, że jest pianistką z dużym potencjałem"

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 20:10
- Rozpoczęła niekonwencjonalnie, od etiud. To jest zawsze ryzykowne, szczególnie o wczesnej porze i niejako bez rozgrzewki, zaczynać od utworów wymagających technicznie. Troszkę te etiudy padły ofiarą nerwów. Potem był Nokturn Des-dur, w którym Zuzanna Pietrzak wyraźnie się uspokoiła i pokazała wiele pięknych i oryginalnych rzeczy - tak Róża Światczyńska podsumowywała wykonania reprezentantki Polski, która zagrała podczas sesji porannej ósmego dnia eliminacji do XVIII Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń