Dzień 1. "Sohgo Sawada był numerem jeden sesji wieczornej"

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2021 22:00
- Największe wrażenie zrobił na mnie Sohgo Sawada. On operował skrajnościami, ale umiał je powściągnąć w Nokturnie Des-Dur, który wydał mi się dzisiaj bardzo oniryczny - tak Marcin Majchrowski ocenił występ japońskiego pianisty, którego mogliśmy usłyszeć podczas I etapu przesłuchań XVIII Konkursu Chopinowskiego.
Sohgo Sawada
Sohgo SawadaFoto: NIFC

PR_Konkurs Chopinowski_1200x660_1.jpg
XVIII Konkurs Chopinowski - zobacz serwis specjalny

Posłuchaj
08:29 2021_10_03 21_51_06_PR2_Audycja_okolicznosciowa.mp3 Klaudia Baranowska, Marcin Majchrowski i Andrzej Sułek podsumowują wieczorną sesję pierwszego dnia przesłuchań XVIII Konkursu Chopinowskiego (Dwójka)

Trwa wielkie święto pianistyki - XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Za nami pierwszy dzień przesłuchań, podczas którego w sesji wieczornej zaprezentowało się dziewięciu pianistów: Jinhyung Park, Yeonmin Park, Piotr Pawlak, Leonardo Pierdomenico, Zuzanna Pietrzak, Hao Rao, Yangyang Ruan, Sohgo Sawada, Aristo Sham.

Wieczorna sesja 3.10:

[YouTube NIFC]

- Jeśli chodzi o Sohgo Sawadę to jest bardzo interesująca postać. Przy fortepianie robi rzeczy przepiękne, a do tego jest studentem medycyny - dodał Andrzej Sułek. - Zaczął od Ballady g-moll, chwycił byka za rogi, zagrał ją tak, jak należy grać ten utwór. Był rozbrajająco szczery w tym co robił, ta ballada miała właściwy rytm i puls, wszystkie kulminacje dobrze zbudowane. 

Wszyscy redaktorzy podsumowujący sesję wieczorną zwrócili również uwagę na Hao Rao, bardzo młodego, 17-letniego pianistę z Chin. - Niestety nie wytrzymywał pauz i tych długich nut w Scherzu b-moll - mówił Andrzej Sułek.

Klaudia Baranowska podkreśliła młody wiek pianisty. - To wszystko było tak młodzieńcze. Może tu wrócić za 5, a nawet za 10 lat - zaznaczyła. 

Krótko oceniony został także występ polskiej pianistki Zuzanny Pietrzak, która bierze udział w konkursie po raz drugi. - Ona się nie rozczula, jest obiektywna, to był bardzo pewny występ - powiedział Andrzej Sułek.

XVIII Międzynarodowy Konkurs Chopinowski, I etap: Zuzanna Pietrzak

[YouTube Programu 2 Polskiego Radia]

Po wieczornej sesji przesłuchań występy pianistów w Studiu Konkursowym Dwójki tak podsumowali Klaudia Baranowska, Marcin Majchrowski i Andrzej Sułek:

[YouTube Programu 2 Polskiego Radia]

Tak za kulisami wyglądała sesja wieczorna pierwszego dnia konkursowych przesłuchań:

W Jury XVIII Konkursu Chopinowskiego zasiadają wybitni pianiści i pedagodzy, należący do elity światowej chopinistyki: Dmitri Alexeev, Sa Chen, Thai Son Dang, Akiko Ebi, Philippe Giusiano, Nelson Goerner, Adam Harasiewicz, Krzysztof Jabłoński, Kevin Kenner, Arthur Moreira-Lima, Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, Katarzyna Popowa-Zydroń, John Rink, Wojciech Świtała, Dina Yoffe.

***

Prowadzenie: Klaudia BaranowskaMarcin Majchrowski i Andrzej Sułek

Data emisji: 3.10.2021

Godzina emisji: 21.50

mo


Sponsor Sponsor

Czytaj także

Dyrektor Dwójki: oddajemy antenę wydarzeniom w Filharmonii Narodowej

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 13:00
- Będziemy w Filharmonii, począwszy od uroczystego sobotniego koncertu, otwierającego XVIII Międzynarodowy Konkurs Chopinowski. A od niedzieli, od godz. 10.00 do 14.00 oraz od 17.00 do 22.00 – przesłuchania z komentarzami. I na tym nie poprzestajemy, bo dla wszystkich, którzy nie będą mieli okazji śledzić przesłuchań konkursowych, będzie powtórzenie w nocy. A więc Chopin przed południem, po południu i nocą - mówiła dyrektor Dwójki Małgorzata Małaszko-Stasiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Yulianna Avdeeva: z muzyką Chopina pozostanę związana do końca życia

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2021 20:45
– Mam poczucie, że muzyków, którzy doświadczyli uczestnictwa w Konkursie Chopinowskim – nieważne kiedy i z jakim wynikiem – wiele łączy. Wszyscy przeżywaliśmy to samo, dlatego w pewnym sensie jesteśmy zjednoczeni. Wspólny występ jest więc naprawdę wyjątkowy – mówiła w Dwójce Yulianna Avdeeva, która wraz z czwórką innych pianistów zainaugurowała XVIII Konkurs Chopinowski.
rozwiń zwiń