Dzień 12. "Hyuk Lee to nieoszlifowany diament"

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2021 21:14
- Mam wrażenie, że poniósł go młodzieńczy temperament, troszkę to się wyrwało spod kontroli w wielu momentach - mówiła o wykonaniu Wariacji op. 2 przez Hyuka Lee Róża Światczyńska. Komentatorzy Programu 2 Polskiego Radia podsumowali ostatni dzień III etapu XVIII Konkursu Chopinowskiego.
Hyuk Lee
Hyuk LeeFoto: NIFC

Sesja wieczorna 15.10

[YouTube: NIFC]

W sesji wieczornej ostatniego dnia III etapu (16.10) XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina wystąpiło trzech pianistów: Jakub Kuszlik, Hyuk Lee i Bruce (Xiaoyu) Liu.

Posłuchaj
06:31 Wspomnienia Konkursu Chopinowskiego z 1980 roku 16 październik 2021 19_03_29.mp3 Wspomnienia Konkursu Chopinowskiego z 1980 roku (Dwójka)

13:20 2021_10_16 19_11_02_PR2_audycja_okolicznościowa.mp3 Róża Światczyńska, Andrzej Sułek i Przemysław Psikuta podsumowują ostatnią sesję wieczorną III etapu XVIII Konkursu Chopinowskiego - cz. 1. (Dwójka)

36:27 2021_10_16 20_31_22_PR2_audycja_okolicznościowa.mp3 Róża Światczyńska, Andrzej Sułek i Przemysław Psikuta podsumowują ostatnią sesję wieczorną III etapu XVIII Konkursu Chopinowskiego - cz. 2. (Dwójka)

   

Na początku swój program przedstawił reprezentant Polski. - To jest pianista stworzony do dużych form, on dysponuje szerokim gestem, spojrzeniem całościowym na duże formy i stawia sobie bardzo przemyślane zadania - mówiła o Jakubie Kuszliku Róża Światczyńska.

- Przekonał mnie tym dzisiejszym występem, poczynając od Fantazji. To było przemyślane, bardzo dobrze skonstruowane wykonanie. Do udanych powinniśmy zaliczyć jego propozycję Sonaty h-moll. - przyznał Andrzej Sułek - Jemu czasami brakuje zapasu energii, żeby przy tworzeniu pociągnąć kulminację na jeszcze wyższy poziom.

Komentatorzy docenili "polskość" w interpretacjach mazurków w wykonaniu Jakuba Kuszlika. - Była tam rzadko spotykana intymność w Mazurku c-moll op. 30 nr 1, ładnie wyeksponowane gesty kujawiakowe w Mazurku h-moll op. 30 nr 2, solidne osadzenie w karczmie Mazurka Des-dur z Mazurem, który miał swoją zadzierzystość i rezolutność, były kontrasty dynamiczne, bogactwo figur, choć może niedosyt poetyckiego nastroju - oceniła Róża Światczyńska.

Jakub Kuszlik po występie w III etapie

[YouTube Program 2 Polskiego Radia]

Jako drugi wystąpił Hyuk Lee z Korei Południowej. - To pianista będący przykładem naturalnej muzykalności i wrodzonej łatwości technicznej - zaznaczyła Róża Światczyńska. - Bardzo wcześnie rozpoczął występy i zaczął odnosić sukcesy, myślę, że to typ cudownego dziecka. Ale czy będzie pogłębiała się jego muzyczna świadomość? 

- Rzucił się na Wariacje z wielką spontanicznością i świadomością, że pójdą mu bardzo łatwo - podkreślił Andrzej Sułek. - Myślę, że miał poczucie, że złapał publiczność.

Hyuk Lee po występie w III etapie

[YouTube Program 2 Polskiego Radia]

Zwieńczeniem III etapu był występ reprezentanta Kanady Bruce'a (Xiaoyu) Liu. - To jest pianista, który ma niespożytą wyobraźnię, nieograniczone możliwości zamiany tego, co sobie wyobrazi w dźwiękowy konkret na estradzie i niebywałą odwagę wyjścia z tym przed konkursowe jury - ocenił Andrzej Sułek. - To był znakomity recital.

Bruce (Xiaoyu) Liu po występie w III etapie

[YouTube Program 2 Polskiego Radia]

Na przesłuchania finałowe zapraszamy od poniedziałku (18.10) od godz. 18.00. 

***

Prowadzenie: Przemysław PsikutaAndrzej SułekRóża Światczyńska

Data emisji: 16.10.2021

Godzina emisji: 19.10 i 20.30


Sponsorzy Sponsorzy

Czytaj także

Dzień 1. "Szymon Nehring gra z niejednoznacznością i wieloznacznością"

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2021 16:23
- Gdy ten pianista siada do fortepianu, my właściwie mamy pewność, że on zagra, bo wie, czego chce. Jego ballada była dobra, przed samą voltą wdarła się nieczysta chwila, ale to nie jest istotne. To był bardzo mocny i bardzo dobry recital -  tak Andrzej Sułek ocenił występ Szymona Nehringa, którego mogliśmy usłyszeć podczas I etapu przesłuchań XVIII Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzień 9. "Część poranna ułożyła się w formie crescendo"

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 15:18
- Słuchałem występu Nikolaya Khozyainova po raz pierwszy w tym konkursie i muszę powiedzieć, że jestem pod silnym wrażeniem. To jest olbrzymi temat do dyskusji, bo Khozyainov, na którego wszyscy czekali, to pianista tak uformowany, z tak szczegółową i dogłębną wizją muzyki Chopina, że można z nią dyskutować, ale na pewno nie można jej nie zauważyć - mówił Andrzej Sułek, podsumowując występ rosyjskiego pianisty, którego usłyszeliśmy w II etapie XVIII Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń