Dzień 1. "Szymon Nehring gra z niejednoznacznością i wieloznacznością"

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2021 16:23
- Gdy ten pianista siada do fortepianu, my właściwie mamy pewność, że on zagra, bo wie, czego chce. Jego ballada była dobra, przed samą voltą wdarła się nieczysta chwila, ale to nie jest istotne. To był bardzo mocny i bardzo dobry recital -  tak Andrzej Sułek ocenił występ Szymona Nehringa, którego mogliśmy usłyszeć podczas I etapu przesłuchań XVIII Konkursu Chopinowskiego.
Szymon Nehring
Szymon NehringFoto: Darek Golik/NIFC

PR_Konkurs Chopinowski_1200x660_1.jpg
XVIII Konkurs Chopinowski - zobacz serwis specjalny

Posłuchaj
12:57 2021_10_03 analiza po porannej sesji.mp3 Róża Światczyńska, Andrzej Sułek i Jacek Hawryluk podsumowują poranną sesję pierwszego dnia przesłuchań XVIII Konkursu Chopinowskiego, cz.1. (Dwójka)

16:44 Dzień I Konkurs Chopinowski sesja poranna cz.1.3 październik 2021 12_16_43.mp3 Róża Światczyńska, Andrzej Sułek i Jacek Hawryluk podsumowują poranną sesję pierwszego dnia przesłuchań XVIII Konkursu Chopinowskiego, cz.2. (Dwójka)

 

Trwa wielkie święto pianistyki - XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Za nami pierwsza, poranna sesja przesłuchań, w której zaprezentowało się dziewięciu pianistów, m.in. Xuanyi Mao, Tomasz Marut, Yupeng Mei, Arsenii Mun, Georgijs Osokins, Evren Ozel, Kamil Pacholec, a także Szymon Nehring i Viet Trung Nguyen.

Poranna sesja 3.10:

[YouTube NIFC]

Podczas analizy wystąpień nasi redaktorzy ocenili grę Szymona Nehringa jako "ogromnie dojrzałą". - Siadał przed nami zupełnie inny pianista, z zupełnie innym bagażem doświadczeń pianistyki, przemyśleń i refleksji - zwróciła uwagę Róża Światczyńska. - Czuło się to ogromne zdenerwowanie, wyluzował się jednak w balladzie. I mnie się to niezwykle podobało, jak on potrafił opanować emocje i konsekwentnie prowadzić tę narrację w takich stonowanych barwach. To była niesłychanie liryczna, bardzo subtelna ballada, cała prowadzona sotto voce, mezza voce. Tak przymierzył się do tej cody i tam pozwolił sobie na emocje.

Szymon Nehring o swoich wrażeniach po pierwszym występie:

[YouTube Program 2 Polskiego Radia]

Pianistą, który wystąpił po Szymonie Nehringu, był Viet Trung Nguyen, reprezentujący Polskę i Wietnam. - Uważam, że jego występ był bardzo dobry i mocny. Jego Ballada f-moll i wykonanie Szymona Nehringa – to były dwie zupełnie różne ballady - mówił Andrzej Sułek.

- Viet pokazał się z bardzo dobrej strony, jeżeli chodzi o muzykalność, słyszenie, także o kulturę dźwięku. O świadomość planów i różnicowanie muzyczne. Jego gra była dla mnie barwna, pełna życia. Bardzo ładnie prowadzona narracja w Nokturnie Des-dur. Vietowi udało się nas wprowadzić w tę poetycką atmosferę - dodała Róża Światczyńska.

Zapraszamy również do obejrzenia rozmowy z Tomaszem Marutem po pierwszym występie:

[YouTube Program 2 Polskiego Radia]

Trung Viet Nguyen po pierwszym występie:

[YouTube Program 2 Polskiego Radia]

Po porannej turze przesłuchań występy pianistów w Studiu Konkursowym Dwójki tak podsumowali Róża Światczyńska, Jacek Hawryluk i Andrzej Sułek:

[YouTube Program 2 Polskiego Radia]

W Jury XVIII Konkursu Chopinowskiego zasiedli wybitni pianiści i pedagodzy, należący do elity światowej chopinistyki: Dmitri Alexeev, Sa Chen, Thai Son Dang, Akiko Ebi, Philippe Giusiano, Nelson Goerner, Adam Harasiewicz, Krzysztof Jabłoński, Kevin Kenner, Arthur Moreira-Lima, Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, Katarzyna Popowa-Zydroń, John Rink, Wojciech Świtała, Dina Yoffe.

***

Prowadzenie: Róża Światczyńska, Andrzej SułekJacek Hawryluk

Data emisji: 3.10.2021

Godzina emisji: 15.00


Sponsor Sponsor

Czytaj także

Dyrektor Dwójki: oddajemy antenę wydarzeniom w Filharmonii Narodowej

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 13:00
- Będziemy w Filharmonii, począwszy od uroczystego sobotniego koncertu, otwierającego XVIII Międzynarodowy Konkurs Chopinowski. A od niedzieli, od godz. 10.00 do 14.00 oraz od 17.00 do 22.00 – przesłuchania z komentarzami. I na tym nie poprzestajemy, bo dla wszystkich, którzy nie będą mieli okazji śledzić przesłuchań konkursowych, będzie powtórzenie w nocy. A więc Chopin przed południem, po południu i nocą - mówiła dyrektor Dwójki Małgorzata Małaszko-Stasiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Yulianna Avdeeva: z muzyką Chopina pozostanę związana do końca życia

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2021 20:45
– Mam poczucie, że muzyków, którzy doświadczyli uczestnictwa w Konkursie Chopinowskim – nieważne kiedy i z jakim wynikiem – wiele łączy. Wszyscy przeżywaliśmy to samo, dlatego w pewnym sensie jesteśmy zjednoczeni. Wspólny występ jest więc naprawdę wyjątkowy – mówiła w Dwójce Yulianna Avdeeva, która wraz z czwórką innych pianistów zainaugurowała XVIII Konkurs Chopinowski.
rozwiń zwiń