Konkurs Wieniawskiego. Ostatnie przesłuchania II etapu [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2022 05:00
Dobiega końca II etap 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Uczestnicy występują z towarzyszeniem altowiolistów oraz orkiestry kameralnej. Zapraszamy do śledzenia zmagań młodych skrzypków na antenie Programu 2 Polskiego Radia, a także w formie wideo na stronie internetowej. Transmisja trwa od godz. 17.00. Jeszcze dziś wieczorem poznamy wyniki II etapu.
Qingzhu Weng (Chiny)
Qingzhu Weng (Chiny)Foto: YouTube/WieniawskiSociety/screen

>>>>> KLIKNIJ, BY POSŁUCHAĆ <<<<<

Źródło: YouTube Wieniawski Society

Niedziela, 16 października

II etap | sesja wieczorna:

17:00 Wojciech Niedziółka (Polska), altowiolistka: Katarzyna Budnik

17:40 Karen Su (USA), altowiolista: Michał Bryła

18:20 Max Tan (USA), altowiolistka: Katarzyna Budnik

19:00 przerwa

19:20 Shihan Wang (Chiny), altowiolista: Michał Bryła

20:00 Qingzhu Weng (Chiny), altowiolistka: Katarzyna Budnik

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod dyr. Anny Duczmal-Mróz

Program:

W. A. Mozart - Sinfonia Concertante Es­-dur, KV 364

***

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego jest najstarszym konkursem skrzypcowym na świecie. Oddaje hołd wirtuozowi i kompozytorowi Henrykowi Wieniawskiemu. Po raz pierwszy odbył się w 1935 roku w Warszawie, a inicjatorem spotkań skrzypków był Adam Wieniawski, bratanek Henryka, organizatorem - Warszawskie Towarzystwo Muzyczne. Kolejne edycje miały się odbywać co pięć lat, plany te pokrzyżowała II wojna światowa. Po raz drugi konkurs odbył się dopiero po 17 latach w Poznaniu. W późniejszym okresie konkursy odbywały się już regularnie, co pięć lat - w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Z powodu pandemii tegoroczny konkurs odbywa się po sześcioletniej przerwie.

mg

Czytaj także

Konkurs Wieniawskiego. Szef jury: przy ocenie I etapu udało się osiągnąć konsensus

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2022 12:02
- Werdykt jury to konsensus, w swojej naturze bardzo demokratyczny. Rozmawialiśmy ze sobą, wymienialiśmy się swoimi spostrzeżeniami - mówił w Dwójce Augustin Dumay, przewodniczący jury 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. We wtorek (11.10) poznaliśmy wyniki I etapu zmagań.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jane Cho - znakomita opowiadaczka historii. Podsumowanie pierwszej części II etapu Konkursu Wieniawskiego

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2022 11:52
- Szymanowski w jej wykonaniu był bardzo dobry - podkreślili zgodnie Magdalena Łoś i Andrzej Sułek, odnosząc się do występu konkursowego Jane Cho, reprezentującej Japonię, Singapur i USA. Komentatorzy Dwójki podsumowali pierwszą część II etapu XVI Konkursu im. H. Wieniawskiego.
rozwiń zwiń