Początek finału Konkursu Wieniawskiego. "Jego blada twarz mówiła bardzo wiele"

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2022 22:12
- Jego gra w pierwszej części finałowych przesłuchań współgrała z wyrazem twarzy, bardzo poważnym i skupionym, tego młodego artysty. Ta bladość była dla mnie przerażająca - tak Marcin Majchrowski skomentował wtorkowy (18.10), finałowy występ Dayoona You podczas 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.
Dayoon You z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej pod dyr. Łukasza Borowicza podczas finału 16. Konkursu Wieniawskiego
Dayoon You z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej pod dyr. Łukasza Borowicza podczas finału 16. Konkursu WieniawskiegoFoto: print screen z YT

Czas na finał

Po dniu przerwy we wtorek (18.10) ponownie śledziliśmy rywalizację młodych skrzypków i skrzypaczek w Konkursie Wieniawskiego. Podczas pierwszego dnia finałowych przesłuchań zaprezentowali się Dayoon You (Korea Południowa) i Hana Chang (Japonia/Singapur/Stany Zjednoczone). Na początek oboje wykonali Koncert skrzypcowy D-­dur Beethovena z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza.

- Odniosłem wrażenie, że oni oboje zaczęli bardzo asekuracyjnie. Zwłaszcza on. U mnie ten stan trwał do kadencji. To był ten pierwszy moment, kiedy obudziłem się na jego występie. Był niezwykle skupiony na tym co robi, jednocześnie zdystansowany. Kontrolował wszystko, ale gdzieś trochę był w innym świecie niż orkiestra i Łukasz Borowicz - ocenił Jacek Hawryluk.

Lepsze wrażenie zrobił na naszym komentatorze występ Hany Chang. - Po tym asekuracyjnym początku znacznie szybciej odzyskała formę. Jej cieniowania, kontrasty, piana były o skalę wyżej niż u poprzedniego artysty. Tam zresztą w przetworzeniu jest taki fragment, gdy pojawia się temat w g-moll. Ona zrobiła to świetnie. Potraktowała to w pełni świadomie. U Dayoona tego nie było - podkreślał Jacek Hawryluk.

W powietrzu czuć rosnące emocje

Magdalena Łoś zwracała uwagę na otoczkę, która towarzyszyła pierwszym finałowym przesłuchaniom. - Publiczność wypełniła dziś Aulę Uniwersytetu Adama Mickiewicza po brzegi, właściwie byłam otoczona słuchaczami. Atmosfera jest bardzo gorąca. Po tym jednym dniu odpoczynku temperatura osiąga zenit - relacjonowała dziennikarka.


Posłuchaj
24:16 Dwójka podsumowanie wieniawski 18.10.2022 cz.1.mp3 Podsumowanie 1. dnia finału 16. Konkursu Wieniawskiego - cz. 1 (Dwójka) 

Przez dwa kolejne dni (19-20.10) zobaczymy pozostałych finalistów 16. Konkursu Wieniawskiego: Jane (Hyeonjin) Cho (Korea Południowa) i Meruert Karmenovą (Kazachstan) oraz Hinę Maedę i Qingzhu Wenga. Nazwisko zwycięzcy poznamy późnym wieczorem w czwartek (20.10).

Posłuchaj
17:17 Dwójka podsumowanie wieniawski cz. 2 18.10.2022.mp3 Podsumowanie 1. dnia finału 16. Konkursu Wieniawskiego - cz. 2 (Dwójka) 

Przez cały czas trwania konkursu występy uczestników ocenia międzynarodowe jury, w którym zasiadają wybitni muzycy, w składzie: Augustin Dumay - przewodniczący, Daniel Stabrawa - wiceprzewodniczący, Agnieszka Duczmal, Barnabás Kelemen, René Koering, Grzegorz Kotów, Bartłomiej Nizioł, Mariusz Patyra, Miguel da Silva, Jian Wang, Christopher Warren-Green.

Zobacz 1. dzień finału:

[YouTube Wieniawski Society]

Dayoon Yun o swoim finałowym występie:

[YouTube Programu 2 Polskiego Radia]

Hana Chang o swoim finałowym występie:

[YouTube Programu 2 Polskiego Radia]

***

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego jest najstarszym konkursem skrzypcowym na świecie. Oddaje hołd wirtuozowi i kompozytorowi Henrykowi Wieniawskiemu. Po raz pierwszy odbył się w 1935 roku w Warszawie, z inicjatywy Adama Wieniawskiego, bratanka Henryka, a organizatorem konkursu było Warszawskie Towarzystwo Muzyczne. Kolejne edycje miały się odbywać co pięć lat, plany te pokrzyżowała jednak II wojna światowa. Po raz drugi konkurs odbył się dopiero po 17 latach w Poznaniu. W późniejszym okresie konkursy odbywały się już regularnie, co pięć lat - w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Z powodu pandemii tegoroczny konkurs odbywa się po sześcioletniej przerwie.

Patronem medialnym konkursu jest Polskie Radio.

***

Tytuł: Audycja specjalna

Komentowali: Magdalena Łoś, Jacek Hawryluk, Marcin Majchrowski

Data emisji: 18.10.2022

Godziny emisji: 19.45 i 21.15

pg/kor

Czytaj także

XVI Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego - oto finaliści! [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2022 23:00
W niedzielę późnym wieczorem (16.10), po dwuczęściowym II etapie, poznaliśmy nazwiska 6 finalistów XVI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Tegoroczne występy młodych artystów można oglądać dzięki streamingowi wideo na stronie Programu 2 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Juror po II etapie Konkursu Wieniawskiego: sztuki słuchania się uczy

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2022 11:11
- Mamy tutaj młodych artystów - o tym trzeba pamiętać - może nie wszyscy mieli już przyjemność grania z orkiestrą. Może byli troszeczkę za bardzo skoncentrowani na wykonaniu swojej partii, czasami brakowało słuchania orkiestry - mówił po przesłuchaniach II etapu 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu juror Bartek Nizioł, laureat konkursu z 1991 roku.  
rozwiń zwiń