REKLAMA

Warszawskie wędrówki Marka Nowakowskiego

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2019 15:00
- Poznaliśmy się na studiach, spotykaliśmy w Śródmieściu. Marek zabierał mnie do kawiarni "Pod Kurantem" na Wilczej, do "Stylowej". Lubił spacerować, więc odwiedziliśmy wiele barów, które później opisał. Większość z nich już nie istnieje - mówiła Jolanta Nowakowska, żona pisarza.
Audio
Marek Nowakowski
Marek NowakowskiFoto: PAP/Andrzej Hrechorowicz

Marek Nowakowski, mistrz małej formy literackiej, był jednym z najznakomitszych portrecistów Warszawy, zarówno centrum, jak peryferii, i to przez półwiecze bardzo wielkich zmian w stolicy. Jego "Powidoków drugich" mogą Państwo słuchać teraz na antenie Dwójki w cyklu "Książka do słuchania". W audycji odbyliśmy spacer po Warszawie z żoną pisarza Jolantą Nowakowską.

- Ulubionym miejscem Marka była "Polonia", którą wielokrotnie barwnie opisał. W jej pobliżu na Poznańskiej, Żurawiej i Wspólnej było sporo małych kawiarenek, które często odwiedzał. Zaglądał też do "Dzika" na rogu Nowogrodzkiej i Poznańskiej. Bardzo też uważnie obserwował zmiany, jakie zachodziły na mieście i wściekał się na pseudonowoczesność, która wciskała się wszędzie bez żadnego pomysłu - powiedziała Jolanta Nowakowska.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji. Podczas spaceru śladami Marka Nowakowskiego towarzyszył nam, dzięki zachowanym w archiwum Polskiego Radia opowieściom, sam pisarz.

***

Przygotowała: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: Jolanta Nowakowska (żona pisarza)

Data emisji: 4.01.2019

Godzina emisji: 14.45

mko/pg

Czytaj także

Paweł Sołtys i The best of Marek Nowakowski

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2018 21:08
- Te opowiadania pochodzą z różnych okresów życia i z różnych tomów. Wybór nie był łatwy, ale według wydawcy to najlepsza i najbardziej nośna proza - powiedziała Jolanta Nowakowska o nowym wyborze opowiadań swojego męża, zmarłego przed czterema laty Marka Nowakowskiego
rozwiń zwiń