Paweł Sołtys i The best of Marek Nowakowski

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2018 21:08
- Te opowiadania pochodzą z różnych okresów życia i z różnych tomów. Wybór nie był łatwy, ale według wydawcy to najlepsza i najbardziej nośna proza - powiedziała Jolanta Nowakowska o nowym wyborze opowiadań swojego męża, zmarłego przed czterema laty Marka Nowakowskiego
Audio
  • O prozie Marka Nowakowskiego i "Mikrotykach" Pawła Sołtysa (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Okładka książki Książę Nocy. Najlepsze opowiadania Marka Nowakowskiego
Okładka książki "Książę Nocy. Najlepsze opowiadania" Marka NowakowskiegoFoto: mat. promocyjne

Wojciech Chmielewski1200.jpg
Wojciech Chmielewski zdobył Nagrodę im. Marka Nowakowskiego 2017

Od kilku dni znaleźć można w księgarniach najobszerniejszy z dotychczasowych wybór opowiadań Marka Nowakowskiego zatytułowany "Książę Nocy. Najlepsze opowiadania". To prawdziwe "The best of..." - 40 opowiadań, 1120 stron. I to o nich rozmawialiśmy z Jolantą Nowakowską, wdową po pisarzu, współautorką tego wyboru.

Niedawno też poznaliśmy laureata II edycji Nagrody imienia Marka Nowakowskiego. Został nim drugi z gości audycji, Paweł Sołtys, nagrodzony za swój debiutancki tom opowiadań "Mikrotyki". W uzasadnieniu swej dycyzji Kapituła Nagrody wskazała na "oryginalne podjęcie problematyki warszawskiej, precyzję języka, nowatorskie posługiwanie się słowem i twórcze nawiązanie do prozy patrona".

- To jest książka o ludziach, jest skupiona na postaciach i typach ludzkich. I jest bardzo warszawska, choć to nie był jakiś specjalny mój zamiar. Po prostu pisząc skupiam się na detalach i miejscach w których żyję - powiedział Paweł Sołtys znany dotąd przede wszystkim jako Pablo Pavo, z którym rozmawialiśmy o jego książce, o tym kim był dla niego Marek Nowakowski, a także o tym, jak łączy piosenkę z prozą.

Jak powstawały "Mikrotyki"? Dlaczego nagrodzony pisarz nie chciałby publikacji swoich wcześniejszych utworów? Co łączy sposób pisania Marka Nowakowskiego i Pawła Sołtysa? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Wacław Holewiński

Goście: Jolanta Nowakowska i Paweł Sołtys

Data emisji: 4.04.2018

Godzina emisji: 18.00

mko/bch

Czytaj także

Nowy Miłoszewski "marnuje swój potencjał"

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2017 10:00
- Chęć odreagowania po kryminałach była tak wielka, że ta powieść sprawia wrażenie pisanej w bamboszach - mówił Piotr Kofta o najnowszej książce Zygmunta Miłoszewskiego "Jak zawsze".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marcin Kołodziejczyk: ta książka w całości składa się z podsłuchanych rozmów

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2018 19:08
- Niestety łapię się na tym, że nie mam wystarczającej wyboraźni. Dlatego dzielnica, o której pisze jest moja, bohaterowie są ludźmi znanymi mi; oczywiście mają pozmieniane nazwiska, niektórzy składają się z kilku innych osób. Natomiast nie ma tu nic sztucznego, pod czym bym się nie podpisał, ponieważ to wszystko było życie - mówił w Dwójce Marcin Kołodziejczyk.
rozwiń zwiń