Narodowe Czytanie 2022. Wilno kolebką polskiego romantyzmu

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2022 15:00
200 lat temu w jednej z wileńskich drukarni wydano debiutancki tom Adama Mickiewicza zawierający 14 ballad i romansów. Dzieło to było lekturą tegorocznego Narodowego Czytania. - Można powiedzieć, że Wilno jest kolebką polskiego romantyzmu - mówiła Barbara Orszewska z Instytutu Polskiego w Wilnie.
Adam Mickiewicz
Adam MickiewiczFoto: Biblioteka Narodowa, domena publiczna (polona.org)

W Ogrodzie Saskim w Warszawie odbyło się dziś (3.09) Narodowe Czytanie "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza. Wydarzenie było transmitowane na naszej antenie, na miejscu funkcjonowało też nasze plenerowe studio.

Akcję zainaugurowała para prezydencka - prezydent RP Andrzej Duda oraz jego małżonka Agata Kornhauser-Duda. Narodowe Czytanie zorganizowane zostało w ponad 5 tys. miejsc w całej Polsce, a także poza jej granicami.

Wilno czytało już w czwartek

W Wilnie, mieście, w którym w 1822 roku wydano "Poezye, t. 1" zawierające 14 ballad i romansów, Narodowe Czytanie odbyło się już w miniony czwartek (1.09). W specjalnej audycji wyemitowaliśmy materiał naszego korespondenta Kamila Zalewskiego.

Dlaczego tam akcja ta - jak co roku - odbyła się wcześniej niż w Polsce? - Ze względów praktycznych, ponieważ tak się złożyło, że zwłaszcza jesienią weekendy nie są dobrym czasem dla organizowania tego typu wydarzeń. Ludzie są zajęci innymi sprawami, zwłaszcza że rozpoczął się rok szkolny - wyjaśniała Barbara Orszewska z Instytutu Polskiego w Wilnie.

"Ballady i romanse" zostały wydane przez Józefa Zawadzkiego, a budynek jego ówczesnej drukarni mieści się naprzeciwko polskiej ambasady. - Można powiedzieć, że Wilno jest kolebką polskiego romantyzmu - stwierdziła Barbara Orszewska.

<<< Narodowe Czytanie "Ballad i romansów" [OBEJRZYJ]. Za rok "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej >>>

Mickiewicz w litewskim parlamencie

Tydzień wcześniej czytanie "Ballad i romansów" miało także miejsce w litewskim parlamencie. Zorganizowała je posłanka polskiej mniejszości narodowej, Beata Pietkiewicz.

"Ballady i romanse" czytano w językach polskich i litewskim.

Technika w służbie poezji

W plenerowym studiu Dwójki pojawił się również Andrzej Brzoska, reżyser dźwięku z Teatru Polskiego Radia, który odpowiadał za udźwiękowienie Narodowego Czytania 2022.

- W organizację zaangażowane są dziesiątki osób, każda z nich odpowiedzialna jest za jakiś odcinek i trzeba to wszystko skoordynować - mówił. - Paradoksem jest, że czytamy "Ballady i romanse" o czymś, co jest nadzwyczajne, ulotne, a przekazujemy to dzięki rozumowi, czyli całej technice, organizacji.

Posłuchaj
12:15 Dwojka Narodowe Czytanie 2022_09_03-12-30-08.mp3 Audycja Pawła Siwka i Małgorzaty Szymankiewicz z Ogrodu Saskiego (Audycja okolicznościowa/Dwójka)

 

***

Audycja specjalna z Ogrodu Saskiego

Prowadzili: Paweł Siwek i Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 3.09.2022

Godzina emisji: 12.30

mg

Czytaj także

Narodowe Czytanie 2022. "Jedyne takie miejsce" prosto z Ogrodu Saskiego

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2022 14:20
W tegorocznym Narodowym Czytaniu lekturą są "Ballady i romanse" - tomik poezji, który zapoczątkował epokę romantyzmu w literaturze polskiej. Sobotnie "Jedyne takie miejsce" nadawane było prosto z Ogrodu Saskiego, który może poszczycić się bogatą historią. 
rozwiń zwiń