Tragifarsa rewolucji u Ferdynanda Goetla

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2017 10:00
- Rewolucja opisana u Goetla nie jest dantejskim piekłem, ale czymś, co on sam nazywa zorganizowanym łajdactwem – podkreślił prof. Maciej Urbanowski, opowiadając o twórczości jednego z najwybitniejszych polskich prozaików okresu II Rzeczypospolitej.
Audio
  • Prof. Maciej Urbanowski o twórczości Ferdynanda Goetla (Spotkania po zmrok/Dwójka)
Grafika na podstawie fotografii portretującej Ferdynanda Goetla
Grafika na podstawie fotografii portretującej Ferdynanda GoetlaFoto: wikimedia/pixabay/domena publiczna

jacek mikołajczak - czyta w  1200-4.jpg
Historia szczenięcia. Zbrodnia i kara wg Goetla. Premiera!

- Goetel widział zło, a zarazem banalność i tragifarsę rewolucji, w której często nie chodzi o wielkie idee, ale o bardzo przyziemne interesy. Pisarz pokazywał zaprzeczenie idei ludzkości, do którego prowadziły często rewolucyjne wydarzenia. Wpisywał się w ten sposób w nurt pisarstwa realistycznego, które stroniło od sentymentalnej egzaltacji – dodał gość Dwójki, mówiąc o pisarzu i świadku zbrodni katyńskiej, który po 1945 r., w następstwie fałszywych zarzutów o kolaborację z Niemcami, musiał się ukrywać, a w końcu udać na emigrację.

W nagraniu audycji posłuchamy m.in. o pobycie Ferdynanda Goetla w Taszkiencie oraz o jego opowiadaniu pod tytułem "Schmerzenreich", które prezentujemy na antenie Dwójki w cyklu "Książka do słuchania".

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku (cykl "Wyspa skarbów")

Prowadzi: Dorota Gacek

Gość: prof. Maciej Urbanowski (hitoryk literatury)

Data emisji: 20.04.2017

Godzina emisji: 21.30

mz/bch

Czytaj także

Ferdynand Goetel - ostatnia ofiara Katynia?

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2014 21:00
- On nie został zapomniany, lecz zakazany. Jego nazwiska nie wolno było wymieniać nawet w negatywnym kontekście. To była zemsta za to, że Goetel wiedział o grzechu założycielskim PRL - wyjaśniał w Dwójce profesor Włodzimierz Bolecki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziki kapitalizm w Zagłębiu. "Anakonda" Ferdynanda Goetla

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2014 17:50
"Powieść o węglu", przedstawiającą losy jednej kopalni w Zagłębiu Dąbrowskim w warunkach dekoniunktury lat 30. XX w. czytał w Dwójce Adam Ferency.
rozwiń zwiń