X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Dwójka na miejscu". Tychy, Mediateka i Festiwal Auksodrone

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2019 16:55
- Kiedy tworzyła się orkiestra Aukso, szukaliśmy swojego miejsca i znaleźliśmy punkt zaczepienia w Tychach. Nikt z członków orkiestry nie był mieszkańcem tego miasta. Dziś jest zupełnie inaczej. Tychy, to nietypowe miasto jak na Śląsk. Inne, nowe, w którym szczególnie młodym ludziom mieszka się bardzo dobrze – mówił Marek Moś, skrzypek, założyciel i dyrektor orkiestry Aukso, honorowy obywatel miasta Tychy.
Audio
  • Festiwal Auksodrone i Mediateka. Dwójka Tychach (Dwójka na miejscu)
Mediateka w Tychach
Mediateka w TychachFoto: Mat. promocyjne

Miodowa 1200.jpg
Dwójka na Miodowej, czyli w artystycznej enklawie Warszawy

Mimo, że nadeszła jesień, nasza redakcja jest cały czas w drodze i kontynuuje trasę "Dwójki na miejscu". Tym razem zabraliśmy Państwa do jednego z najnowocześniejszych obiektów na kulturalnej mapie Polski, czyli do tyskiej Mediateki, gdzie odbywał się Festiwal Auksodrone.

- Drone w nazwie festiwalu to w naszym pierwszym rozumieniu rozpostarcie się na czterech nogach, jak na czterech silnikach pracujących w dronie. Pierwszym z nich jest współczesna opera, drugim nowa fala jazzu a trzecim muzyka elektroniczna. Tym czwartym są warsztaty dla dzieci i młodzieży, ale nie tylko. Od samego początku są one dla nas bardzo ważne – przypomniał goszczący w mobilnym studiu Dwójki Filip Berkowicz, kurator festiwalu.

Podczas Festiwalu w trzech aktach przedstawiony został dramat muzyczny Alka Nowaka do libretta Szczepana Twardocha "Drach. Dramma per musica". - Soliści, klawesynista, zespół i dyrygent są absolutnie wspaniali. Jestem szczęśliwy i nie mógłbym mieć lepszych wrażeń wykonawczych moje kompozycji. Sięgam po książki Szczepana Twardocha od dawna i czytam jako wybitną literaturę. "Drach" to niezwykła opowieść, wielowątkowa, głęboko tragiczna. Można w niej znaleźć mnóstwo materiału do przeżycia. Poruszyło mnie w niej wszystko, także wątki śląskie. Przede wszystkim jednak uniwersalne – powiedział kompozytor i pedagog.

W audycji sięgnęliśmy ponadto do historii Tychów i architektury miasta opowiadając między innymi o rodzinie Wejchertów, która przyczyniła się do jego dzisiejszego wyglądu.  Poświęciliśmy też uwagę browarnictwu w Tychach, a warto pamiętać, że warzenie piwa sięga tu XVII wieku.

- Tychy to miasto, w którym się wychowałem. Największym sentymentem darzę osiedle "F", gdzie chodziłem do szkoły średniej i gdzie miałem przyjaciół. W kinie "Andromeda" przy tyskim rynku zobaczyłem jeden z pierwszych filmów w swoim życiu. To był "Pan Wołodyjowski" – wspominał w audycji reżyser filmowy i telewizyjny Maciej Pieprzyca.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji prowadzonej z plenerowego studia Dwójki, w którym udało się również rozwiać pewną wątpliwość. - Możemy jechać do Tych lub do Tychów i w obu przypadkach dotrzemy do tego samego miejsca. Obie formy są poprawne. Do połowy lat 90. w słowniku znaleźlibyśmy tylko pierwszą z nich, ogólnopolską. Druga jest formą regionalną i obecnie jest uważana za równie dobrą. Jest ona ponadto bardziej atrakcyjna fonetycznie, bardziej wyrazista  – stwierdził Paweł Trzaskowski z poradni językowej Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Dwójka na miejscu 

Prowadził: Jakub Kukla

Data emisji: 5.10.2019

Godzina emisji: 15.00

mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Leszek Możdżer, orkiestra AUKSO i new wave jazz

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2019 16:35
W audycji przenieśliśmy się do tyskiej Mediateki, by wysłuchać koncertu w ramach festiwalu AUKSODRONE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koncert Adama Bałdycha na festiwalu Auksodrone

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2019 14:44
W audycji, podczas retransmisji z festiwalu Auksodrone wysłuchaliśmy koncertu wirtuoza skrzypiec i kompozytora jazzowego. Skrzypek pojawił się w Tychach w towarzystwie jednej z najciekawszych skandynawskich formacji jazzowych, norweskiego Helge Lien Trio, z którym nagrał dwa znakomite albumy – "Bridges" i "Brothers".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal Auksodrone na antenie Dwójki. Transmisje, relacje, audycje specjalne

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 10:06
AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy zaprasza w dniach 4-6 października do Mediateki na drugą odsłonę festiwalu AUKSODRONE. Dla tych, którzy nie będą mogli wziąć udziału w święcie muzyki współczesnej w jej najprzeróżniejszych wcieleniach – począwszy od kameralistyki, poprzez jazz, aż do elektroniki, przygotowaliśmy transmisje koncertów i obszerne relacje. Nie zabraknie również audycji "Dwójka na miejscu".
rozwiń zwiń