Dwójka w Białowieży: odkrywamy Simonę Kossak - ikonę Podlasia

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2020 17:25
- Miała takie powiedzenie, że uwielbia mieć pod stopami korzenie, nie bruk. Taki pomysł na życie zaprowadził ją z królewskiego Krakowa do wspaniałej Puszczy Białowieskiej - mówiła w audycji "Dwójka na miejscu" Anna Kamińska, autorka brawurowej biografii "Simona. Opowieść o niezwykłym życiu Simony Kossak".
Plansza okolicznościowa
Plansza okolicznościowaFoto: Polskie Radio

 

Posłuchaj
118:13 2020_07_18_15_00_14_PR2_Dwójka_na_miejscu.mp3 Białowieża - natura, kultura, pogranicze (Dwójka na miejscu)

 

1200x660-2na-miejscu-Sejny_01a.jpg
Pogranicze sztuk i kultur. Dwójka odwiedza Sejny

To trzeci przystanek na wakacyjnej trasie "Dwójki na miejscu". Co tydzień w soboty od godz. 15.00 do 17.00 reporterzy prezentują kulturowo najciekawsze zakątki Polski. Byli już w Sejnach i Opolu, a 18 lipca wyruszyliśmy na nieoczywistą w tym kontekście wyprawę do Białowieży.

To jedno z najbardziej tajemniczych i bogatych kulturowo miejsc na mapie Polski. Nasi dziennikarze Beata KwiatkowskaPaweł Siwek zabrali Państwa na spacer po Puszczy Białowieskiej. Towarzyszyli im przewodniczka Renata Krzyściak i prof. Bogumiła Jędrzejewska z Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży, którzy opowiedzieli o niezwykłych okazach fauny i flory, a także o ciekawych wątkach historycznych związanych z odwiedzanymi miejscami. Nie zabrakło także wielu mniej znanych historycznych faktów związanych z tym terenem. 

W audycji przywołaliśmy niezwykłą postać Simony Kossak - biologa, profesora nauk leśnych, popularyzatorki nauki, która znana była z bezkompromisowych poglądów i działań na rzecz ochrony przyrody, a zwłaszcza Puszczy Białowieskiej, gdzie w starej leśniczówce "Dziedzinka" mieszkała ponad 30 lat. - To była wielka potrzeba i chęć, żeby odnaleźć siebie i zrealizować swój pomysł na życie. - tłumaczyła Anna Kamińska. - Od dzieciństwa kochała zwierzęta i wiedziała, że z nimi najlepiej się czuje.

Puszcza Białowieska Białowieża FREE 663_364.jpg
Białowieża: tajemnice władców i niedźwiedzi

Sprzeciwiając się rodzinnej tradycji, Simona nie została malarką koni, lecz opuściła Kraków, aby zamieszkać w chacie w Puszczy Białowieskiej. Wkrótce dołączyły do niej kruk, dzik i osioł. - Atmosfera miasta nigdy nie była dla niej czymś, co sprzyjało, zarówno ze względu na słynny dom - Kossakówkę, której nie lubiła, jak i na miasto, które jest wytyczone. - opowiadała biografka. - Chciała pokazać całej rodzinie, że nie musi być naznaczona piętnem kogoś, kto musi pójść w artystyczną stronę i być słynną poetką jak jej ciotki Magdalena Samozwaniec i Pawlikowska-Jasnorzewska. Pojechała tam, żeby być profesorem nauk leśnych.

Zamieszkał z nią także Lech Wilczek, towarzysz życia, jak o nim mówiła, z którym dzieliła pasję do obserwowania zwierząt. W leśniczówce "Dziedzinka", zbudowała swoje życie na nowo. Bez prądu, bez bieżącej wody i ze zwierzętami. Miejscowi mieli zwyczaj nazywać ją czarownicą. - Obserwowano jak rozmawiała drapiąc myszołowy, czy mówiąc do swojego kruka.

Podczas audycji odwiedziliśmy również niezwykłą Cerkiew św. Mikołaja w Białowieży, w której murach znajduje się jedyny w Polsce porcelanowy ikonostas, a także Skansen Architektury Drewnianej Ludności Ruskiej Podlasia, po którym oprowadził nas Prezes Stowarzyszenia Skansen – Anatol Odzijewicz.

Opowiadaliśmy także o wydarzeniach kulturalnych charakterystycznych dla tego regionu – o Festiwalu teatralnym WERTEP czy Festiwalu Muzyki Cerkiewnej Hajnówka. Na zakończenie zaprosiliśmy Państwa na koncert laureata tego festiwalu – zespołu Quattro Voce. 

***

Tytuł audycji: Dwójka na miejscu 

Prowadzili: Beata Kwiatkowska i Paweł Siwek

Data emisji: 18.07.2020

Godzina emisji: 15.00


Czytaj także

Adam Wajrak: na początku w puszczy miałem dwa rodzaje butów

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 14:32
- Puszcza Białowieska bardzo szybko wysycha, ale, jako naturalny ekosystem, może sobie z tym łatwo poradzić - mówił w Dwójce popularny działacz na rzecz przyrody i dziennikarz uhonorowany Nagrodą Polskiego PEN Clubu im. Ksawerego, Mieczysława i Erazma Pruszyńskich.
rozwiń zwiń