"Dwójka na miejscu". Bartosz Józefiak: Łódź stała się miastem modnym

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2020 17:45
- W latach dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych z Łodzi tylko się wyjeżdżało. Mieszkałem wtedy w Pabianicach, ja i moi znajomi studiowaliśmy w Łodzi tylko dlatego, że było blisko. Nikogo pomysłem na życie nie było mieszkanie tutaj. To się bardzo zmieniło w ostatnich 10-15 latach, o czym też zresztą piszemy - mówił współautor książki "Łódź. Miasto po przejściach" (premiera 5 sierpnia br.).
Dwójka na miejscu - Łódź
"Dwójka na miejscu" - ŁódźFoto: PR2/Dominik Góral

Posłuchaj
116:58 dwojka na miejscu.mp3 Dwójka w Łodzi. Sławni mieszkańcy, włókiennictwo i murale (Dwójka na miejscu)

Co tydzień nasi reporterzy prezentują kulturowo najciekawsze zakątki Polski. Byli już w SejnachOpolu i Białowieży. W sobotę 25 lipca kolejnym przystankiem na trasie "Dwójki na miejscu" była natomiast Łódź, nazywana niekiedy także "polskim Manchesterem. Jej historia to zbiór paradoksów począwszy od samej nazwy. Nie posiada dostępu do większej rzeki, a jednak w herbie ma łódkę. Robotnicza historia miesza się w niej z inteligenckimi tradycjami.

Monika ZającJakub Kukla i ich goście opowiadali historie osób związanych z Łodzią. Zaczęliśmy oczywiście od Artura Rubinsteina - odwiedziliśmy nieznane miejsca, w których mieszał wybitny pianista, ale nie zabrakło też Grażyny Bacewicz. Poznaliśmy najważniejsze łódzkie zakątki śpiewaka Łukasza Koniecznego. Odwiedziliśmy Centralne Muzeum Włókiennictwa, a także obejrzeliśmy łódzkie murale. 

Dowiedzieliśmy się również kim był Dawid Bajgelman i posłuchaliśmy jego muzyki. Podczas audycji wykonał ją najważniejszy obecnie łódzki zespół jazzowy - Tubis Trio.

W tygodniu poprzedzającym audycję w mediach społecznościowych Dwójki pojawiały się zarejestrowane w Łodzi materiały zdjęciowe i filmowe zapowiadające "Dwójkę na miejscu". Całość składa się na reportaż audio-wideo o mieście i jego mieszkańcach. Zachęcamy do obejrzenia!

***

Tytuł audycji: Dwójka na miejscu 

Prowadzili: Monika Zając i Jakub Kukla

Goście: Wojciech Górecki i Bartosz Józefiak (autorzy książki "Łódź. Miasto po przejściach"), Marcin Gawryszczak (Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi), Bianka Konors (fundacja Urban Forms), Łukasz Konieczny (śpiewak), Kamil Maćkowiak (aktor, reżyser, tancerz), Maciej Janik (przewodnik), Maciej Tubis (lider Tubis Trio)

Data emisji: 25.07.2020

Godzina emisji: 15.00

Czytaj także

Łódź Evy Rubinstein

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2019 15:00
W audycji "Kwadrans bez muzyki" o miłości do sztuki i do Łodzi opowiedzieli Wojciech Grochowalski, dyrektor Rubinstein Piano Festival i Eva Rubinstein, najstarsza córka wybitnego pianisty Artura Rubinsteina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biała Fabryka – opowieść dźwiękowa

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 10:00
Sto osiemdziesiąt lat temu, w 1839 roku, rozpoczęła się nowa era w dziejach łódzkiego przemysłu. W fabryce Ludwika Geyera wystartowała pierwsza w mieście maszyna parowa. Zmieniła ona nie tylko przemysł włókienniczy, ale także pejzaż miasta, które odtąd kojarzy się z dziesiątkami dymiących kominów.
rozwiń zwiń