Wrocław: Festiwal Opowiadania przywraca tradycję opowieści ustnej

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 19:22
Stolica Dolnego Śląska jest ostatnim przystankiem na szlaku audycji "Dwójka na miejscu". Agnieszka Wolny-Hamkało i Marcin Hamkało przedstawili w naszym programie Międzynarodowy Festiwal Opowiadań - wielowymiarowe święto krótkiej prozy we Wrocławiu.
Ratusz we Wrocławiu
Ratusz we WrocławiuFoto: shutterstock/Oleksiy Mark

Posłuchaj
119:17 2020_09_12_15_00_15_PR2_Dwójka_na_miejscu.mp3 Wrocław - miasto opowieści (Dwójka na miejscu)

 

- Festiwal wpisuje się w to, co we Wrocławiu jest najbardziej newralgicznym momentem relacji społecznych, to znaczy: spotkanie. Budując opowieść wrocławską niemal od zera, od lat 40., czerpiąc trochę z legendy lwowskiej, budując własne mity dolnośląskie, odtwarzając je, przetwarzając, mamy pewien obowiązek wobec tego, kim jesteśmy. Ten obowiązek to opowiedzenie tego świata - mówił o idei festiwalu Marcin Hamkało. - Przyjęło się, że najlepiej robią to pisarze. Pisarze jednak oddzielają się od odbiorców barierą tekstu. Zadaniem festiwalu jest sprowadzić pisarzy na ziemię prawdziwego spotkania i przywrócić tradycję opowieści ustnej - wyjaśnił gość audycji.

Początek wydarzenia zaplanowano na 1 października z nadzieją, że pandemia nie przeszkodzi w jego organizacji. - Jesteśmy przygotowani, by dostęp festiwalu dla publiczności był dwojaki: na miejscu, na takim spotkaniu bardzo nam zależy, i w sieci. Całość festiwalu będzie w internecie - zapewnił Marcin Hamkało.

Czytaj więcej:

Adam Harasiewicz: to szczęście, że miałem w Rzeszowie taką profesorkę

Dwójka w Szczecinie. Prof. Inga Iwasiów: ludzie żyją tu do przodu

- Festiwal Opowiadania widać we Wrocławiu nie tylko w przestrzeni miejskiej otwartej dla wszystkich. Czytania, teatr to są wydarzenia, które potrzebują przestrzeni ujętej w cudzysłów dzieła sztuki, czyli budowanej specjalnie po to, by tam wystawiać i pokazywać - mówiła Agnieszka Wolny-Hamkało. Na co dzień nie myślimy o tym, jak funkcjonuje tekst poza tekstem, poza kartką papieru. Chodzi nam o to, by pokazać tekst w teatrze i w wideo - dodała.

Goście audycji przedstawili także mapę miasta i wrocławskie miejsca ważne dla literatury. Opowiadali również o wydarzeniach towarzyszących festiwalowi.

***


WIDEO KONCERTU


Dwójka na miejscu Wrocław 1200.jpg
Historia Wrocławia pisana muzyką

Na Wrocław można spojrzeć z wielu perspektyw. Dziennikarze radiowej Dwójki - Beata KwiatkowskaAndrzej Sułek - przedstawili miasto przez pryzmat odbywających się w nim festiwali. A jest ich tutaj ponad 40. Oczywiście nie opowiedzieliśmy o wszystkich, ale rozmawialiśmy o Wratislavii Cantans, której koncerty są także transmitowane na antenie Dwójki, czy o przeglądzie sztuki SURVIVAL, rozgrywającym się właśnie w przepompowni Port Miejski we Wrocławiu.

Razem z Marcinem Pieńkowskim przyglądaliśmy się przygotowaniom do Filmowego Festiwalu Nowe Horyzonty w listopadzie.

Wspominaliśmy także najciekawsze interpretacje Festiwali Piosenki Aktorskiej i namówiliśmy kompozytora i krytyka muzycznego - Rafała Augustyna - do wspomnień związanych z niezapomnianymi koncertami odbywającymi się w niezwykłych wrocławskich wnętrzach.

Wybraliśmy się ponadto na spacer szlakiem miejskich krasnali, które również doczekały się swojego festiwalu.

Na zakończenie zaprosiliśmy słuchaczy do wnętrz Narodowego Forum Muzyki, gdzie wysłuchaliśmy koncertu Polskiego Kwartetu Wiolonczelowego.

***

Audycja: "Dwójka na miejscu"

Przygotowała: Beata Kwiatkowska i Andrzej Sułek

Data emisji: 12.09.2020

Godzina emisji: 15.00


reklama

Czytaj także

Odbudowa Wrocławia. Boom zaczął się w 1956

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2019 07:00
- Przełom ‘56 roku to był moment, kiedy zaczęło się dziać dużo i dobrze. Mieliśmy szczęście do dosyć dobrych architektów, światłych i otwartych władz miejskich, no i byliśmy dosyć daleko od Warszawy - podkreślał Michał Duda z Muzeum Architektury we Wrocławiu, opowiadając o powojennych dziejach tego miasta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Gadające głowy" mają już 40 lat

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2020 21:42
W sierpniu 1980 roku powstały "Gadające głowy" - głośny dokument Krzysztofa Kieślowskiego. Reżyser przeprowadził na potrzeby filmu swego rodzaju sondę społeczną, zadając wybranym osobom kilka z pozoru banalnych pytań: "Kim jesteś? Co jest dla ciebie najważniejsze?". 
rozwiń zwiń