"Gadające głowy" mają już 40 lat

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2020 21:42
W sierpniu 1980 roku powstały "Gadające głowy" - głośny dokument Krzysztofa Kieślowskiego. Reżyser przeprowadził na potrzeby filmu swego rodzaju sondę społeczną, zadając wybranym osobom kilka z pozoru banalnych pytań: "Kim jesteś? Co jest dla ciebie najważniejsze?". 
Plakat filmu
Plakat filmuFoto: Mat. promocyjne

Posłuchaj
31:58 [ PR2]PR2 (mp3) 30 sierpień 2020 09_31_39 v1.mp3 "Gadające głowy" Kieślowskiego i inspiracje (Magazyn filmowy/Dwójka) 

Kieślowski ostatecznie włączył do filmu wypowiedzi 44 rozmówców, porządkując je wedle wieku ankietowanych – od dziecka, które nic jeszcze nie potrafi powiedzieć, po stuletnią staruszkę. W ten sposób stajemy przed niepowtarzalną szansą prześledzenia, jak zmieniają się samoświadomość, a także marzenia i aspiracje ludzi w różnym wieku.

W 1997 roku grupa studentów polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego zrealizowała krótkometrażowy film dokumentalny zatytułowany Kwestionariusz, w którym setce Polaków zadano takie same pytania, jakie Kieślowski postawił swoim ankietowanym. W 2004 roku powstał film Gadające głowy II, wyreżyserowany przez Krzysztofa Wierzbickiego. Reżyser przywołuje sceny z dokumentu Kieślowskiego, ponownie oddaje głos niektórym bohaterom, którzy odpowiadali na pytania Kieślowskiego.

W 2015 roku Piotr Stasik pojechał do Birmy i nakręcił tam nową wersję "Gadających głów". Birmańczycy dzielą się z nim swoimi marzeniami i aspiracjami.

***

Tytuł audycji: Magazyn filmowy

Prowadziła: Beata Kwiatkowska

Data emisji: 30.08.2020

Godzina emisji: 9.30


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Krzysztof Kieślowski: nie mam recepty na życie. W nas samych są rzeczy dobre, ale też dużo jest tych przykrych

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2020 05:50
Był jednym z najbardziej uhonorowanych polskich reżyserów na świecie. Nagradzany na największych i najważniejszych filmowych festiwalach w Europie, nominowany do Oscara. Urodził się 27 czerwca 1941 roku w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mapa "Dekalogu". Śladami Kieślowskiego po Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2020 15:15
- Trzydzieści lat od powstania "Dekalogu" Kieślowskiego to dobry moment, żeby przypomnieć młodym ludziom, czym on był - mówiła Natalia Koryncka-Gruz, reżyserka "Mapy Dekalogu", czyli stworzonego we współpracy z Filmoteką Narodową-Instytutem Audiowizualnym wirtualnego spacerownika po Warszawie z filmowego cyklu Krzysztofa Kieślowskiego.
rozwiń zwiń