"Dwójka na miejscu". Tychy, Mediateka i Festiwal Auksodrone

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2019 16:55
- Kiedy tworzyła się orkiestra Aukso, szukaliśmy swojego miejsca i znaleźliśmy punkt zaczepienia w Tychach. Nikt z członków orkiestry nie był mieszkańcem tego miasta. Dziś jest zupełnie inaczej. Tychy, to nietypowe miasto jak na Śląsk. Inne, nowe, w którym szczególnie młodym ludziom mieszka się bardzo dobrze – mówił Marek Moś, skrzypek, założyciel i dyrektor orkiestry Aukso, honorowy obywatel miasta Tychy.
Audio
  • Festiwal Auksodrone i Mediateka. Dwójka Tychach (Dwójka na miejscu)
Mediateka w Tychach
Mediateka w TychachFoto: Mat. promocyjne

Miodowa 1200.jpg
Dwójka na Miodowej, czyli w artystycznej enklawie Warszawy

Mimo, że nadeszła jesień, nasza redakcja jest cały czas w drodze i kontynuuje trasę "Dwójki na miejscu". Tym razem zabraliśmy Państwa do jednego z najnowocześniejszych obiektów na kulturalnej mapie Polski, czyli do tyskiej Mediateki, gdzie odbywał się Festiwal Auksodrone.

- Drone w nazwie festiwalu to w naszym pierwszym rozumieniu rozpostarcie się na czterech nogach, jak na czterech silnikach pracujących w dronie. Pierwszym z nich jest współczesna opera, drugim nowa fala jazzu a trzecim muzyka elektroniczna. Tym czwartym są warsztaty dla dzieci i młodzieży, ale nie tylko. Od samego początku są one dla nas bardzo ważne – przypomniał goszczący w mobilnym studiu Dwójki Filip Berkowicz, kurator festiwalu.

Podczas Festiwalu w trzech aktach przedstawiony został dramat muzyczny Alka Nowaka do libretta Szczepana Twardocha "Drach. Dramma per musica". - Soliści, klawesynista, zespół i dyrygent są absolutnie wspaniali. Jestem szczęśliwy i nie mógłbym mieć lepszych wrażeń wykonawczych moje kompozycji. Sięgam po książki Szczepana Twardocha od dawna i czytam jako wybitną literaturę. "Drach" to niezwykła opowieść, wielowątkowa, głęboko tragiczna. Można w niej znaleźć mnóstwo materiału do przeżycia. Poruszyło mnie w niej wszystko, także wątki śląskie. Przede wszystkim jednak uniwersalne – powiedział kompozytor i pedagog.

W audycji sięgnęliśmy ponadto do historii Tychów i architektury miasta opowiadając między innymi o rodzinie Wejchertów, która przyczyniła się do jego dzisiejszego wyglądu.  Poświęciliśmy też uwagę browarnictwu w Tychach, a warto pamiętać, że warzenie piwa sięga tu XVII wieku.

- Tychy to miasto, w którym się wychowałem. Największym sentymentem darzę osiedle "F", gdzie chodziłem do szkoły średniej i gdzie miałem przyjaciół. W kinie "Andromeda" przy tyskim rynku zobaczyłem jeden z pierwszych filmów w swoim życiu. To był "Pan Wołodyjowski" – wspominał w audycji reżyser filmowy i telewizyjny Maciej Pieprzyca.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji prowadzonej z plenerowego studia Dwójki, w którym udało się również rozwiać pewną wątpliwość. - Możemy jechać do Tych lub do Tychów i w obu przypadkach dotrzemy do tego samego miejsca. Obie formy są poprawne. Do połowy lat 90. w słowniku znaleźlibyśmy tylko pierwszą z nich, ogólnopolską. Druga jest formą regionalną i obecnie jest uważana za równie dobrą. Jest ona ponadto bardziej atrakcyjna fonetycznie, bardziej wyrazista  – stwierdził Paweł Trzaskowski z poradni językowej Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Dwójka na miejscu 

Prowadził: Jakub Kukla

Data emisji: 5.10.2019

Godzina emisji: 15.00

mko

reklama

Czytaj także

Leszek Możdżer, orkiestra AUKSO i new wave jazz

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2019 16:35
W audycji przenieśliśmy się do tyskiej Mediateki, by wysłuchać koncertu w ramach festiwalu AUKSODRONE.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koncert Adama Bałdycha na festiwalu Auksodrone

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2019 14:44
W audycji, podczas retransmisji z festiwalu Auksodrone wysłuchaliśmy koncertu wirtuoza skrzypiec i kompozytora jazzowego. Skrzypek pojawił się w Tychach w towarzystwie jednej z najciekawszych skandynawskich formacji jazzowych, norweskiego Helge Lien Trio, z którym nagrał dwa znakomite albumy – "Bridges" i "Brothers".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal Auksodrone na antenie Dwójki. Transmisje, relacje, audycje specjalne

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 10:06
AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy zaprasza w dniach 4-6 października do Mediateki na drugą odsłonę festiwalu AUKSODRONE. Dla tych, którzy nie będą mogli wziąć udziału w święcie muzyki współczesnej w jej najprzeróżniejszych wcieleniach – począwszy od kameralistyki, poprzez jazz, aż do elektroniki, przygotowaliśmy transmisje koncertów i obszerne relacje. Nie zabraknie również audycji "Dwójka na miejscu".
rozwiń zwiń