X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wisła i powódź, czyli warszawski brzeg na przełomie wieków

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2017 17:15
- Jeśli zrobić z góry zdjęcie Gocławia, to zobaczymy, że kolor zieleni na tym obszarze jest trochę inny. To dlatego, że od zawsze był to teren zalewowy – powiedział varsavianista Jerzy S. Majewski.
Audio
  • Jerzy S. Majewski i prof. Wojciech Majewski o warszawskich powodziach (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Nejron Photo /Shutterstock.com

Gość Dwójki opowiadał o tym, jak w XVIII i XIX wieku stolica była nawiedzana przez powodzie.

- Terenem zalewowym oprócz Gocławia była również Saska Kępa. Wystarczy przywołać powódź z 1884 roku, gdy zalało prawie cały jej obszar. Zostały tylko małe połacie ziemi. Stały tam gospody, na których dachach chowali się mieszkańcy. Z pomocą docierali do nich ludzie, którzy z drugiej strony Wisły przywozili im m.in. zorganizowane przez siostry szarytki paczki z żywnością – dodał Jerzy S. Majewski, goszcząc w audycji, do której przyczynkiem stał się wiersz Juliana Ursyna Niemcewicza pt. "Powódź". Wydany w 1838 roku utwór stanowi opis wiosennej powodzi, która niosła ze sobą tragiczne żniwo.

W nagraniu audycji o powodziach na Wiśle posłuchamy również z perspektywy prof. Wojciecha Majewskiego, jednego z najwybitniejszych polskich hydrotechników oraz międzynarodowych ekspertów w dziedzinie gospodarki wodnej.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Jerzy S. Majewski (varsavianista), prof. Wojciech Majewski (hydrotechnik, ekspert w dziedzinie gospodarki wodnej)

Data emisji: 13.07.2017

Godzina emisji: 15.00

mz/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wisła polskich pisarzy. "Flis" Sebastiana Fabiana Klonowica

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2017 19:36
Świetnie wykształcony mieszczanin wielkopolski, pełniący dożywotnio funkcję burmistrza lubelskiego, napisał dziełko, które można traktować jako metaforę żywota…
rozwiń zwiń

Czytaj także

Leszek Długosz: Wisła jest symbolem naszego trwania

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2017 15:30
- Żyjemy z nią pokoleniami, mieszka w naszej polskości, jest centralnym odniesieniem polszczyzny – mówił poeta w Dwójkowej audycji poświęconej Wiśle.
rozwiń zwiń