Wisła i powódź, czyli warszawski brzeg na przełomie wieków

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2017 17:15
- Jeśli zrobić z góry zdjęcie Gocławia, to zobaczymy, że kolor zieleni na tym obszarze jest trochę inny. To dlatego, że od zawsze był to teren zalewowy – powiedział varsavianista Jerzy S. Majewski.
Audio
  • Jerzy S. Majewski i prof. Wojciech Majewski o warszawskich powodziach (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Nejron Photo /Shutterstock.com

Gość Dwójki opowiadał o tym, jak w XVIII i XIX wieku stolica była nawiedzana przez powodzie.

- Terenem zalewowym oprócz Gocławia była również Saska Kępa. Wystarczy przywołać powódź z 1884 roku, gdy zalało prawie cały jej obszar. Zostały tylko małe połacie ziemi. Stały tam gospody, na których dachach chowali się mieszkańcy. Z pomocą docierali do nich ludzie, którzy z drugiej strony Wisły przywozili im m.in. zorganizowane przez siostry szarytki paczki z żywnością – dodał Jerzy S. Majewski, goszcząc w audycji, do której przyczynkiem stał się wiersz Juliana Ursyna Niemcewicza pt. "Powódź". Wydany w 1838 roku utwór stanowi opis wiosennej powodzi, która niosła ze sobą tragiczne żniwo.

W nagraniu audycji o powodziach na Wiśle posłuchamy również z perspektywy prof. Wojciecha Majewskiego, jednego z najwybitniejszych polskich hydrotechników oraz międzynarodowych ekspertów w dziedzinie gospodarki wodnej.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Jerzy S. Majewski (varsavianista), prof. Wojciech Majewski (hydrotechnik, ekspert w dziedzinie gospodarki wodnej)

Data emisji: 13.07.2017

Godzina emisji: 15.00

mz/jp

Czytaj także

Wisła polskich pisarzy. "Flis" Sebastiana Fabiana Klonowica

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2017 19:36
Świetnie wykształcony mieszczanin wielkopolski, pełniący dożywotnio funkcję burmistrza lubelskiego, napisał dziełko, które można traktować jako metaforę żywota…
rozwiń zwiń
Czytaj także

Leszek Długosz: Wisła jest symbolem naszego trwania

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2017 15:30
- Żyjemy z nią pokoleniami, mieszka w naszej polskości, jest centralnym odniesieniem polszczyzny – mówił poeta w Dwójkowej audycji poświęconej Wiśle.
rozwiń zwiń