Wszystkie sceny Andrzeja Wajdy

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2017 18:00
W audycji "Rozmowy o kinie" z prof. Tadeuszem Lubelskim rozmawialiśmy o najbardziej pamiętnych scenach z filmów zmarłego w październiku zeszłego roku reżysera.
Audio
  • Wszystkie sceny Andrzeja Wajdy (Rozmowy o kinie/Dwójka)
Andrzej Wajda przy realizacjiCzłowieka z żelaza. Plan zdjęciowy na peronie dworca kolejowego Gdańsk Główny.
Andrzej Wajda przy realizacji"Człowieka z żelaza. Plan zdjęciowy na peronie dworca kolejowego Gdańsk Główny.Foto: PAP/Maciej Billewicz

Andrzej Wajda uważany jest za mistrza polskiego kina. Wiele scen z jego filmów świadczy o tym, że mało kto, tak jak on potrafił opowiadać historie, operować filmowym obrazem. Może dlatego tak wiele scen z jego filmów pozostało w naszej pamięci. Niezależnie od tego czy były to adaptacje literatury czy też filmy opowiadające o społecznych i politycznych problemach Polski i Polaków, takie jak np. "Człowiek z marmuru ". Przykładem może być scena zapalania symbolicznych zniczy (lampek ze spirytusem) w " Popiele i diamencie" czy końcowa scena "Kanału".

Prof. Tadeusz Lubelski znawca, teoretyk oraz krytyk kina, autor książki pt. " Wajda" w rozmowie z Anną Fuksiewicz opowiadał o scenach z filmów reżysera, które najbardziej utkwiły w jego pamięci.

***

Tytuł audycji: Rozmowy o kinie

Prowadzi: Anna Fuksiewicz

Gość: prof. Tadeusz Lubelski (historyk filmu)

Data emisji: 20.10.2017

Godzina emisji: 14.30

mz/kh

Czytaj także

Jeanne Moreau. Opowieść o gwieździe kina

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2017 18:50
Zmarłą 31 lipca wybitną francuską aktorkę, wielką damę francuskiego kina filmoznawca prof. Tadeusz Lubelski wspominał w pierwszej audycji z cyklu "Rozmowy o kinie".
rozwiń zwiń