Rok 1989. Wokół książki o Okrągłym Stole

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 07:00
- "Solidarność" wyrosła z porozumienia i nigdy tego porozumienia z władzą nie przekreślała. To komuniści przekreślili porozumienie z sierpnia 1980 roku wprowadzając stan wojenny. Przekonanie, że powrót do negocjacji jest realny i konieczny pojawiło się w 1985 roku właśnie po stronie opozycji - mówił w Dwójce prof. Jan Skórzyński.
Audio
  • Spotkanie z prof. Janem Skórzyńskim, autorem książki "Okrągły Stół. Wynegocjowany koniec PRL" (Rzeczpospolite/Dwójka)
Okładka książki Okrągły Stół Jana Skórzyńskiego
Okładka książki "Okrągły Stół" Jana SkórzyńskiegoFoto: mat. promocyjne

Gościem audycji był autor książki "Okrągły Stół. Wynegocjowany koniec PRL", z którym rozmawialiśmy o kulisach bezkrwawego wychodzenia z komunizmu, roli Jana Pawła II w tym procesie, kryzysie gospodarczym lat 80. i ideach, bardzo często śmiałych, które strona solidarnościowa prezentowała podczas obrad Okrągłego Stołu w 1989 roku.

"W masowej wyobraźni symbolem końca komunizmu w Europie jest upadek muru berlińskiego. Ale demontaż żelaznej kurtyny rozpoczęto w Warszawie. Obalenie komunizmu bez rozlewu krwi wydawało się niemożliwe. Odebranie władzy dyktatorskiemu reżimowi w Polsce bez wszczynania wojny domowej stało się wydarzeniem wyjątkowym w skali światowej. Do dziś budzi ono zarówno zdziwienie, jak i podziw wielu ekspertów. Okrągły Stół sprawił, że kostki sowieckiego domina zaczęły się przewracać jedna po drugiej" - czytamy w nocie wydawniczej książki.

- Ważnym faktem na drodze dojrzewania komunistów do zawarcia kompromisu z opozycją była amnestia dla więźniów politycznych wprowadzona w lipcu 1986 roku, na mocy której właściwie wszyscy opozycjoniści wyszli zza krat. To było spełnienie podstawowego warunku wznowienia negocjacji, jaki stawiała "Solidarność". W intencji komunistów był to etap kończący etap ostrej walki, którą uważali za wygraną. Powołanie Rady Konsultacyjnej było próbą przyciągnięcia najbardziej umiarkowanych opozycjonistów do jakiejś formy współdziałania z władzą - powiedział prof. Jan Skórzyński.

Jak osiągnięto kompromis bez ofiar śmiertelnych? Jakie sekrety skrywają ściany owianej złą sławą Magdalenki? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Rzeczypospolite

Prowadził: prof. Antoni Dudek

Gość: prof. Jan Skórzyński (autor książki "Okrągły Stół. Wynegocjowany koniec PRL")

Data emisji: 15.04.2019

Godzina emisji: 22.00

mko/bch

Czytaj także

Unikatowe filmy z życia opozycji

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2016 16:00
Materiały Video Studio Gdańsk trafiły do archiwum Europejskiego Centrum Solidarności. Rozmawialiśmy o nich w "Magazynie europejskim".
rozwiń zwiń