X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rok 1989. Wokół książki o Okrągłym Stole

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 07:00
- "Solidarność" wyrosła z porozumienia i nigdy tego porozumienia z władzą nie przekreślała. To komuniści przekreślili porozumienie z sierpnia 1980 roku wprowadzając stan wojenny. Przekonanie, że powrót do negocjacji jest realny i konieczny pojawiło się w 1985 roku właśnie po stronie opozycji - mówił w Dwójce prof. Jan Skórzyński.
Audio
  • Spotkanie z prof. Janem Skórzyńskim, autorem książki "Okrągły Stół. Wynegocjowany koniec PRL" (Rzeczpospolite/Dwójka)
Okładka książki Okrągły Stół Jana Skórzyńskiego
Okładka książki "Okrągły Stół" Jana SkórzyńskiegoFoto: mat. promocyjne

Gościem audycji był autor książki "Okrągły Stół. Wynegocjowany koniec PRL", z którym rozmawialiśmy o kulisach bezkrwawego wychodzenia z komunizmu, roli Jana Pawła II w tym procesie, kryzysie gospodarczym lat 80. i ideach, bardzo często śmiałych, które strona solidarnościowa prezentowała podczas obrad Okrągłego Stołu w 1989 roku.

"W masowej wyobraźni symbolem końca komunizmu w Europie jest upadek muru berlińskiego. Ale demontaż żelaznej kurtyny rozpoczęto w Warszawie. Obalenie komunizmu bez rozlewu krwi wydawało się niemożliwe. Odebranie władzy dyktatorskiemu reżimowi w Polsce bez wszczynania wojny domowej stało się wydarzeniem wyjątkowym w skali światowej. Do dziś budzi ono zarówno zdziwienie, jak i podziw wielu ekspertów. Okrągły Stół sprawił, że kostki sowieckiego domina zaczęły się przewracać jedna po drugiej" - czytamy w nocie wydawniczej książki.

- Ważnym faktem na drodze dojrzewania komunistów do zawarcia kompromisu z opozycją była amnestia dla więźniów politycznych wprowadzona w lipcu 1986 roku, na mocy której właściwie wszyscy opozycjoniści wyszli zza krat. To było spełnienie podstawowego warunku wznowienia negocjacji, jaki stawiała "Solidarność". W intencji komunistów był to etap kończący etap ostrej walki, którą uważali za wygraną. Powołanie Rady Konsultacyjnej było próbą przyciągnięcia najbardziej umiarkowanych opozycjonistów do jakiejś formy współdziałania z władzą - powiedział prof. Jan Skórzyński.

Jak osiągnięto kompromis bez ofiar śmiertelnych? Jakie sekrety skrywają ściany owianej złą sławą Magdalenki? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Rzeczypospolite

Prowadził: prof. Antoni Dudek

Gość: prof. Jan Skórzyński (autor książki "Okrągły Stół. Wynegocjowany koniec PRL")

Data emisji: 15.04.2019

Godzina emisji: 22.00

mko/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Unikatowe filmy z życia opozycji

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2016 16:00
Materiały Video Studio Gdańsk trafiły do archiwum Europejskiego Centrum Solidarności. Rozmawialiśmy o nich w "Magazynie europejskim".
rozwiń zwiń