"Tygodnik Powszechny" i jego znaczenie w czasach PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2023 22:00
O "Tygodniku Powszechnym" i jego znaczeniu w czasach PRL-u rozmawialiśmy w "Rzeczypospolitych" z Andrzejem Brzezieckim – autorem książki "Kocio, Kozioł, senator. Biografia Krzysztofa Kozłowskiego".
Jerzy Turowicz - redaktor naczelny Tygodnika Powszechnego
Jerzy Turowicz - redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego"Foto: Jacek Bednarczyk/PAP

Pierwszy numer "Tygodnika Powszechnego" ukazał się 24 marca 1945 roku. W 1953 r. pismo zamknięto z powodu odmowy opublikowania w numerze z 8 marca nekrologu Stalina, a jego wydawanie wznowiono w grudniu 1956 r. Na jego łamach publikowali m.in. Zbigniew Herbert, Leszek Kołakowski, Stanisław Lem, Stefan Kisielewski, Adam Vetulani i Karol Wojtyła. 

***

Marek Skwarnicki pracę w "Tygodniku Powszechnym" uważał za wyjątkową przede wszystkim ze względu na pracujących tam ludzi, których nazywał przyjaciółmi. W redakcji pisma Skwarnicki poznał pierwszego księdza, z którym rozmawiał prywatnie. Był nim Andrzej Bardecki, pełniący funkcję asystenta kościelnego w redakcji TP.

Dziennikarz opowiadał w Dwójce, że przez "Tygodnik Powszechny" wszedł w świat katolicyzmu. Zanim jeszcze został jego redaktorem, był jego stałym czytelnikiem. - Większość redaktorów albo już była w katolickich tygodnikach i pismach przedwojennych, jak Turowicz, albo była po KUL-u, jedynym takim uniwersytecie, jak się mówiło, między Łabą a Władywostokiem - podkreślał.

Myśmy byli jedynymi świeckimi, którzy w całości oddali się temu tygodnikowi. Nie można było w nim być na pół ani na ćwierć, ani na jedną dziesiątą. W ówczesnym, coraz bardziej skomunizowanym, zastraszonym społeczeństwie, ta grupka ludzi uparła się, że będzie się przeciwstawiać państwu. Przyjęliśmy po cichu taką dewizę, że choć nie możemy powiedzieć całej prawdy, to nigdy nie skłamiemy - wspominał.

Posłuchaj
26:54 2023_04_03 21_31_25_PR2_Rzeczypospolite.mp3 "Tygodnik Powszechny" i jego znaczenie w czasach PRL-u (Rzeczypospolite/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rzeczypospolite

Prowadził: prof. Antoni Dudek

Gość: Andrzej Brzeziecki (autor książki "Kocio, Kozioł, senator. Biografia Krzysztofa Kozłowskiego")

Data emisji: 3.04.2023

Godzina emisji: 21.30

mo

Czytaj także

Richard Butterwick: Rzeczpospolita została zniszczona, ponieważ się odradzała

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2023 07:30
- Lata 1720-1721, kiedy August II próbował wydostać się z sideł rosyjskich, ale jego próby nie powiodły się na skutek liberum veto stosowanego przez hetmanów z poparciem Rosji na sejmie, to był moment, kiedy zarówno król, jak i Rzeczpospolita znaleźli się za kratami, z których będzie bardzo trudno się wydostać - mówił w Dwójce Richard Butterwick, autor książki "Światło i płomień. Odrodzenie i zniszczenie Rzeczypospolitej 1733-1795".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wywiad cywilny w czasach PRL

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2023 22:00
W jakim stopniu wywiad cywilny był w czasach PRL zależny od Związku Radzieckiego? Kim byli działający w jego ramach "Hiszpanie" oraz "Francuzi"? Czym przede wszystkim się zajmowano? Co spowodowało, że w roku 1961 doszło do reorganizacji wywiadu cywilnego?
rozwiń zwiń