Portret polskich socjalistów pierwszej połowy XX w.

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2024 22:00
Gościem audycji z cyklu "Rzeczpospolite" był Przemysław Prekiel, autor książek poświęconych działalności polskich socjalistów.
Okładki książek, które napisał o polskich socjalistach Przemysław Prekiel
Okładki książek, które napisał o polskich socjalistach Przemysław PrekielFoto: materiały prom.

Jaki był stosunek socjalistów do rządów sanacyjnych? Jak odnosili się do przedwojennych komunistów? Gdzie cieszyli się największym poparciem społecznym? W jaki sposób ewoluowali w trakcie II wojny światowej? Jakie były ich powojenne losy? 

O polskich socjalistach pierwszej połowy XX wieku oraz sporach, jakie towarzyszyły wówczas temu ruchowi, opowiedział w audycji autor poświęconych im książek biograficznych (m.in. wywiad rzeka z prof. Krzysztofem Dunin-Wąsowiczem "Historyk, socjalista, pamiętnikarz", "Stanisław Dubois 1901-1942", "Ludwik Cohn. Od PPS po KOR") - Przemysław Prekiel (ur. 1986).


Posłuchaj
27:54 Dwojka_Rzeczypospolite_2024_04_08-21-30-11.mp3 Portret polskich socjalistów pierwszej połowy XX w. (Rzeczypospolite/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rzeczypospolite

Prowadził: prof. Antoni Dudek

Gość: Przemysław Prekiel

Data emisji: 8.04.2024

Godzina emisji: 21.30

pg/pr/mgc

Czytaj także

Witold Jodko-Narkiewicz. Niepodległościowy socjalista, bliski współpracownik Piłsudskiego

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2024 05:40
Był jednym z twórców Polskiej Partii Socjalistycznej, bliskim współpracownikiem Józefa Piłsudskiego i współtwórcą Komisji Tymczasowej Skonfederowanych Stronnictw Niepodległościowych. O tym, jak istotna dla sprawy odzyskania niepodległości była ta dziś mało znana postać, świadczy chociażby to, że był jednym z czterech polskich sygnatariuszy traktatu wersalskiego.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Witold Jodko-Narkiewicz. Niepodległościowy socjalista, bliski współpracownik Piłsudskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2023 05:40
Był jednym z twórców Polskiej Partii Socjalistycznej, bliskim współpracownikiem Józefa Piłsudskiego i współtwórcą Komisji Tymczasowej Skonfederowanych Stronnictw Niepodległościowych. O tym, jak istotna dla sprawy odzyskania niepodległości była ta dziś mało znana dziś postać, świadczy chociażby to, że był jednym z czterech polskich sygnatariuszy traktatu wersalskiego.  
rozwiń zwiń