Socrealizm - artystyczna wersja stalinizmu

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2018 17:06
- Realizm socjalistyczny nie może być widziany, jak to czasem próbuje się robić, jako czarna dziura. Tych kilku lat nie da się wymazać, to nie był tylko epizod. To były bardzo ważne lata, które mogą wiele powiedzieć zarówno o artystach, o sztuce, jak i o naszym narodowym sumieniu - mówiła w Dwójce prof. Maria Poprzęcka.
Audio
  • Realizm socjalistyczny w polskiej sztuce (Galeria wyobraźni/Dwójka)
Fragment obrazu Podaj cegłę Aleksandra Kobzdeja (1950)
Fragment obrazu "Podaj cegłę" Aleksandra Kobzdeja (1950)Foto: Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Socrealizm w polskiej sztuce obejmuje okres od końca lat 40. do początku lat 50. XX wieku. Był to krótki, ale zarazem znaczący czas.

Dlaczego? Co dla twórców oznaczało przyjęcie doktryny realizmu socjalistycznego? Jak wyglądało życie artystyczne w totalitarnym państwie, jakim stała się Polska i jakie możliwości działania pozostawały przed tymi, którzy nie chcieli swoją sztuka gloryfikować nowego państwa? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Galeria wyobraźni

Prowadziła: prof. Maria Poprzęcka

Data emisji: 9.09.2018

Godzina emisji: 11.00

pg/kd

Czytaj także

Sztuka silniejsza niż strach. Artyści w czasach okupacji

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2018 13:40
- W czasie II wojny światowej artyści stracili materialne podstawy uprawiania swojego zawodu. Jedni zaprzestawli tworzenia, inni zintensyfikowali swą działalność - opowiadała w Dwójce profesor Maria Poprzęcka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Tratwa meduzy" jako alegoria ludzkiego życia

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2018 12:30
W audycji "Jest taki obraz" dr Grażyna Bastek opowiedziała o słynnym dziele Theodore'a de Gericault, które było reakcją na morską katastrofę z 1816 roku.
rozwiń zwiń