X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Galileusz, Kopernik i Newton – prawdziwi twórcy nowoczesnej kultury

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2014 16:00
– To nie poszczególne rewolucje naukowe, które oczywiście miały pewien wpływ na rozwój kultury, ale sam fakt powstania nauki nowożytnej odegrał kluczową rolę w tym, jak ukształtował się później nasz obraz świata – mówił w Dwójce prof. Bartosz Brożek, członek rady programowej Copernicus Festival, którego pierwsza edycja odbyła się w maju tego roku.
Audio
  • Prof. Bartosz Brożek i dr Grzegorz Jankowicz o relacjach nauki i kultury oraz ich wzajemnych wpływach (Skarbiec Nauki Polskiej/Dwójka)
Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem. Obraz Jana Matejki
Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem. Obraz Jana MatejkiFoto: Wikipedia/PD-Art

Celem współorganizowanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej festiwalu było pokazanie różnych wymiarów obecności nauki w kulturze i wzajemne relacje obu dziedzin. W ciągu sześciu dni publiczność miała okazję uczestniczyć w wykładach i dyskusjach prowadzonych m.in. przez ks. prof. Michała Hellera, a także światowej sławy naukowców, którzy przyjęli zaproszenie do Krakowa. A byli to: prof. John Gray - politolog, prof. John Barrow - kosmolog i fizyk teoretyczny i prof. Michael Arbib - matematyk, specjalista od neuronauki.

Poszczególne dni festiwalowe były poświęcone takim problemom jak: miejsce człowieka we wszechświecie, natura umysłu, przypadek, napięcie między nauką a duchowością i tzw. trzecia kultura. Spotkaniom towarzyszyły projekcje filmowe, koncerty i wystawy.

Jak powiedział niedawno dyrektor programowy festiwalu Copernicus, kosmolog, filozof i teolog ks. prof. Michał Heller, "nauka to jedna z najbardziej fascynujących przygód ludzkości, naznaczona zmaganiami z tajemnicami przyrody, ale też intelektualną radością poznawania. Rzadko jednak stawiamy sobie pytanie, w jak wielkim stopniu odkrycia naukowe kształtują nasz sposób postrzegania rzeczywistości i jak bardzo wpływają na całość tego, co nazywamy kulturą".

O festiwalu opowiadali goście "Skarbca Nauki Polskiej": prof. Bartosz Brożek, kognitywista, filozof i prawnik, członek rady programowej Copernicus Festival, oraz dr Grzegorz Jankowicz, krytyk, filozof literatury i tłumacz, dyrektor wykonawczy festiwalu.

Audycję prowadziła Katarzyna Kobylecka.

mc

Zobacz więcej na temat: KULTURA NAUKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kręte ścieżki myśli polskiej. Rozmowa z Anną Brożek

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2014 21:30
Z jednej strony "Logiczna analiza terminologii muzycznej", z drugiej filozoficzne dokonania Szkoły Lwowsko-Warszawskiej - to kwestie, które interesują bohaterkę "Skarbca Nauki Polskiej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uniwersytet Columbia pomoże poznać Polskę

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2014 16:00
Prestiżowa nowojorska uczelnia od lipca 2014 r. otworzy stanowisko Profesora Katedry Polskiej. Funkcję obejmie dr Małgorzata Mazurek. - Mam nadzieję, że uda nam się zainteresować polską kulturą studentów z całego świata - powiedziała w Dwójce.
rozwiń zwiń