Uniwersytet Columbia pomoże poznać Polskę

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2014 16:00
Prestiżowa nowojorska uczelnia od lipca 2014 r. otworzy stanowisko Profesora Katedry Polskiej. Funkcję obejmie dr Małgorzata Mazurek. - Mam nadzieję, że uda nam się zainteresować polską kulturą studentów z całego świata - powiedziała w Dwójce.
Audio
  • Od lipca 2014 roku na Uniwersytecie Columbia ruszy stanowisko Profesora Katedry Polskiej (Dwójka/Skarbiec Nauki Polskiej)
Butler Library - biblioteka wchodząca w skład Uniwersytetu Columbia
Butler Library - biblioteka wchodząca w skład Uniwersytetu ColumbiaFoto: Achen 33 / Wikipedia

Katedry Polskie są utworzone na wielu znaczących amerykańskich uczelniach, m.in. na Harvardzie, w Indianie oraz Chicago. Ta nowo powołana na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku została utworzona dzięki darowiznom polskich oraz polonijnych firm, instytucji i organizacji, a także hojności anonimowych i indywidualnych darczyńców. Ustanowienie Katedry było możliwe dzięki zebraniu funduszu żelaznego w wysokości ponad 3 mln dolarów. Zbieranie funduszu zakończyło się w 2009 roku, w wyniku akcji prowadzonej przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej oraz Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku.
PRZECZYTAJ TEŻ: Źródło potęgi polskich naukowców

Zajęcia rozpoczną się we wrześniu 2014 roku, ale dr Małgorzata Mazurek obejmie stanowisko już od lipca. Na uniwersytecie Columbia będzie prowadzić badania i zajęcia dydaktyczne z zakresu historii Polski, nauk społecznych, politycznych i humanistycznych dotyczących Polski oraz regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Założeniem jest, żeby program był interesujący dla studentów z całego świata. W rozmowie z Dwójką dr Mazurek zdradziła, jak w ogóle trafiła do Nowego Jorku. - Szukałam pomysłu na siebie. Teraz jest ogromna gama możliwości i perspektyw dla młodych naukowców, świat jest otwarty. Moja znajomość języków była jednocześnie ułatwieniem, jak i przekleństwem. Ostatecznie wybrałam Columbię, żeby znaleźć się w samym epicentrum wyśmienitej humanistyki i jeszcze czegoś się nauczyć.
Przez ostatnie dwa lata dr Mazurek uczestniczyła na Columbia University na stażu postdoktorskim, który umożliwiał jej jednocześnie wykładanie na uczelni. Teraz czeka ją zupełnie nowe wyzwanie. Jak je sobie wyobraża, dowiedzieć się można z nagrania audycji "Skarbiec Nauki Polskiej".
ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stabilna sytuacja na rynku uprzejmości językowej

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2014 17:00
– Uprzejmość możemy potraktować jako wirtualną walutę, której możemy wydrukować nieskończoną ilość i która mimo tego nie traci wcale na wartości – mówił w Dwójce dr Sławomir Wacewicz, zajmujący się ewolucyjnymi źródłami mechanizmów uprzejmości językowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przesiedlona tożsamość. Jak Polacy i Ukraińcy zamieszkali w cudzych miastach

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2014 19:00
– Historia jest dla mnie tylko tłem, na którym widzę ludzi. Nie piszę o tym, co się działo, lecz o tym, jak ludzie tego doświadczyli i jak to pamiętają – mówiła w Dwójce dr Anna Wylegała zajmująca się badaniem pamięci społecznej w miejscach, które po wojnie doświadczyły niemal całkowitej wymiany ludności.
rozwiń zwiń