Stypendium im. Kołakowskiego. Historia idei i filozofii

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2018 14:00
W audycji rozmawialiśmymy o Honorowym Stypendium im. Leszka Kołakowskiego, które trafiło do rąk dr Cateriny Tarlazzi – historyka filozofii średniowiecznej z Uniwersytetu Genewskiego.
Audio
  • O Honorowym Stypendium im. Leszka Kołakowskiego (Skarbiec Nauki Polskiej/Dwójka)
August Rodin Myśliciel
August Rodin "Myśliciel"Foto: Pixabay/Creative Commons/domena publiczna

Honorowe Stypendium im. Leszka Kołakowskiego jest przyznawane przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej od 2016 r. Celem stypendium jest wyróżnienie uczonych, którzy już na początku swojej kariery naukowej mogą pochwalić się wybitnym dorobkiem w zakresie historii idei i filozofii średniowiecznej oraz nowożytnej do 1939 r.

Organizowany co dwa lata konkurs jest prowadzony w trybie nominacji – kandydatów do konkursu zgłaszają imiennie zaproszeni uczeni z całego świata.  Roczne stypendium może być przyznane zarówno naukowcowi z Polski, jak i z zagranicy. Wyboru laureata dokonuje kapituła, w skład której wchodzą filozofowie i historycy idei o międzynarodowym autorytecie: dr Dmitri Levitin i sir Noel Malcolm z Uniwersytetu Oksfordzkiego, prof. Steven Nadler z Uniwersytetu Wisconsin-Madison, prof. Dominik Perler z Uniwersytetu Humboldtów w Berlinie, prof. Bogdan Szlachta z Uniwersytetu Jagiellońskiego i prof. Catherine Wilson z Uniwersytetu w Yorku. Wysokość stypendium wynosi 100 000 zł.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której rozmawialiśmy z naszymi gośćmi o idei nagrody i dorobku laureatki.

***

Tytuł audycji: Skarbiec nauki polskiej 

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Bogdan Szlachta (członek Kapituły) i prof. Włodzimierz Bolecki (wiceprezes Zarządu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej)

Data emisji: 2.11.2018

Godzina emisji: 14.45

mko/bch

Czytaj także

Filantropijna działalność Fundacji na rzecz Nauki Polskiej

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2018 14:56
W audycji opowiadaliśmy o planowanych działaniach Fundacji na polu filantropii naukowej i zbieraniu środków na program "Start".
rozwiń zwiń