Prof. Michał Roch Kaczmarczyk o zasadniczym znaczeniu wolności

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 09:00
Wolność to pojęcie powszechnie używane i stojące wysoko w hierarchii ludzkich potrzeb, ale w sumie trudne do zdefiniowania. Podjęliśmy się tego zadania wraz z socjologiem prof. Michałem R. Kaczmarczykiem z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Gdańskiego, który temu zagadnieniu poświęcił swoją książkę.
Audio
  • prof. Michał Roch Kaczmarczyk o pojęciu wolności (Skarbiec nauki polskiej/Dwójka)
Okładka książki
Okładka książkiFoto: Mat. prasowe

"Aporia wolności" to pozycja, która niedawno miała swoją premierę. Ukazała się w serii Monografie FNP. Autor patrzy na wolność z punktu widzenia nauk społecznych - a nie z perspektywy koncepcji filozoficznych. Udowadnia, że stosunek do wolności ma zasadnicze znaczenia dla każdej teorii społecznej.

- Wydaje mi się, że czasami wręcz bardzo boimy się wolności. Ponieważ wolność jest pod tym względem zupełnie innym dobrem niż przyjemność czy bogactwo, czy zdrowie. Wolność jest takim dobrem, którego pragniemy, ale do końca nie wiemy co z niej wyniknie - wolne działanie, to działanie, którego skutków nie jesteśmy w stanie przewidzieć. O ile próbujemy przewidzieć nasze działania, to bardzo nam trudno przewidzieć, jakie będą efekty wolności innych ludzi - mówił prof. Michał R. Kaczmarczyk.

Socjolog wyjaśnił również znaczenie słowa "aporia", które rozumie jako rodzaj paradoksu, a w gruncie rzeczy nawet jako konstruktywny problem.

W swojej książce przedstawił również m.in. pragmatyzm, w którym pojęcie wolności wiąże się ściśle z wiarą. - Wolność, aby mogła być uzasadniona, wymaga odniesienia do czegoś innego. Abyśmy mogli utrzymać nasze przekonanie o własnej wolności, wbrew determinizmowi, potrzebna jest wiara w Boga - tłumaczył autor.

W audycji przytoczono i podsumowano również debatę "Być wolnym. Źródła i drogi do wolności", która odbyła się podczas spotkania promującego książkę w siedzibie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Skarbiec nauki polskiej

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Michał Roch Kaczmarczyk (Instytutu Socjologii Uniwersytetu Gdańskiego)

Data emisji: 22.04.2020

Godzina emisji: 21.30


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Władysław Tatarkiewicz – zbieracz ludzkich myśli

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2020 05:50
- Na ile o losach człowieka decyduje on sam, jego natura, upodobania, zdolności, a na ile przypadek? To jest odwieczne pytanie. Nieraz myślałem, że o moich losach więcej decydował przypadek niż moje osobiste intencje – mówił prof. Władysław Tatarkiewicz w archiwalnym nagraniu Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nadzieja w czasach epidemii

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2020 15:00
Jest tylko jeden rodzaj nadziei, który ma wystarczająco silne podwaliny, by nie zachwiać się w sytuacji bez wyjścia. O tym, skąd w dobie epidemii czerpać nadzieję, rozmawialiśmy z o. Tomaszem Grabowskim - dominikaninem, prezesem Wydawnictwa Polskiej Prowincji Zakonu Kaznodziejskiego "W drodze".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ks. Tomáš Halík: nawet moja mama nie wiedziała, że jestem kapłanem

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2020 19:56
- Należąc do czeskiego "Kościoła podziemnego" przede wszystkim musieliśmy bardzo uważać, żeby jak najwięcej spraw utrzymywać w tajemnicy. O wielu z nich nie mogliśmy rozmawiać nawet z członkami naszych rodzin. Spotykaliśmy się w niewielkich grupach. To nie była jednolita organizacja. Raczej zbiór wielu rozmaitych ruchów - mówił w Programie 2 Polskiego Radia teolog i filozof.
rozwiń zwiń