Sensacyjne odkrycie w ośrodku kultury Majów

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2014 17:45
W "Skarbcu nauki polskiej" gościliśmy archeologów z Uniwersytetu Jagiellońskiego - dr Jarosława Źrałkę i Wiesława Koszkula, których odkrycia w gwatemalskim Nakum rzucają nowe światło na historię cywilizacji Majów.
Audio
  • Dr Jarosław Źrałka i Wiesław Koszkul odkrywają tajemnice kultury Majów (Skarbiec nauki polskiej/Dwójka)
Sensacyjne odkrycie w ośrodku kultury Majów
Foto: Kirt Edblom/Flickr/CC

Dr Jarosław Źrałka jest wielokrotnym laureatem programów stypendialnych Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. W 2002 r. był beneficjentem programu START, a dzięki stypendium FNP KOLUMB otrzymanemu w 2009 r. odbył w staż w University of Pennsylvania Museum of Archaeology and Anthropology.

Dr Jarosław Źrałka wraz z Wiesławem Koszkulem od 2006 r. prowadzą badania archeologiczne w północno-wschodniej Gwatemali, w Nakum - ośrodku kultury Majów. Ich zespół dokonał tam spektakularnych, niezwykle ważnych dla miasta i całego regionu odkryć. Badacze odnaleźli w Nakum m.in. bogato wyposażony, nieobrabowany grobowiec królewski, datowany na przełom VII/VIII w. n.e. Dzięki grantowi EXTERIUS otrzymanemu od FNP w 2011 r. możliwe było stworzenie trójwymiarowej dokumentacji tego stanowiska.

W "Skarbcu nauki polskiej" dr Jarosław Źrałka i Wiesław Koszkul opowiedzieli o niezwykle sensacyjnych okolicznościach odkrycia grobowca w Nakum, a także zdradzili szczegóły kolejnych projektów badawczych, tym razem związanych z południową Gwatemalą.

Audycję prowadziła Katarzyna Kobylecka.

mc

Zobacz więcej na temat: archeologia Gwatemala
Czytaj także

Spotkanie z prof. Janem Woleńskim

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2013 22:30
Gościem Dwójki był znakomity polski uczony, laureat nagrody zwanej Polskim Noblem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tatuaż - sztuka cywilizowania ciała

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2014 19:00
- W społeczeństwach przedpiśmiennych ciało niezmodyfikowane było traktowane jako pewnego rodzaju byt niedokończony. Dopiero tatuaż je cywilizował - mówiła w Dwójce dr Agata Dziuban autorka książki "Gry z tożsamością" poświęconej kulturowemu kontekstowi tatuowania ludzkiego ciała.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kalendarz jako narzędzie polityki

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2014 17:00
W "Skarbcu nauki polskiej" spotkaliśmy się z drem Michałem Choptianym, autorem projektu naukowego - finalisty konkursu Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, którego celem jest doskonalenie umiejętności młodych badaczy w zakresie popularyzowania nauki.
rozwiń zwiń