REKLAMA

Kalendarz jako narzędzie polityki

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2014 17:00
W "Skarbcu nauki polskiej" spotkaliśmy się z drem Michałem Choptianym, autorem projektu naukowego - finalisty konkursu Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, którego celem jest doskonalenie umiejętności młodych badaczy w zakresie popularyzowania nauki.
Audio
  • Dr Michał Choptiany o swoim projekcie "Jan Brożek i kalendarze. Nowożytna nauka w służbie polityki wyznaniowej" (Skarbiec Nauki Polskiej/Dwójka)
Kalendarz jako narzędzie polityki
Foto: Jennifer Kumar/Flickr, lic. CC

Po raz drugi Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej organizowała konkurs popularyzatorski INTER w ramach programu SKILLS. Do finału dotarło 13 osób reprezentujących różne dziedziny wiedzy. Ich zadaniem była krótka prezentacja swoich interdyscyplinarnych projektów badawczych w sposób atrakcyjny i przystępny.
Jednym z finalistów jest dr Michał Choptiany z Wydziału Artes Liberales UW, który przedstawił założenia projektu zatytułowanego "Jan Brożek i kalendarze. Nowożytna nauka w służbie polityki wyznaniowej". W "Skarbcu nauki polskiej" opowie o szczegółach swoich naukowych dociekań, które koncentrują się na reformie kalendarza wprowadzonej przez papieża Grzegorza XIII w końcu XVI wieku, na konsekwencjach tych zmian dla życia różnych wspólnot wyznaniowych oraz na znaczeniu naukowej chronologii dla kultury umysłowej Europy Środkowo-Wschodniej.

Z drem Michałem Choptianym rozmawiała Katarzyna Kobylecka.

mc

Zobacz więcej na temat: NAUKA religia
Czytaj także

Naukowcy z dziada pradziada

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2013 14:00
Pod auspicjami Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej ukazuje się praca "Rody uczone" Magdaleny Bajer, wieloletniej dziennikarki Polskiego Radia. W książce znajdziemy prawie 70 biografii rodzin, które od pokoleń zajmują się pracą badawczą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W gwiazdy patrzymy od zawsze

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2013 14:00
- Szesnaście tysięcy lat temu niebo wyglądało niemal tak samo, jak dziś. Nie oddzielano go jednak od ziemi. Obie sfery stanowiły całość, wyraźnie wpływając na siebie - mówili goście Dwójki w rozmowie o znaczeniu gwiazd w historii kultury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Judaszowe srebrniki darem od Trzech Króli? Niezwykła wystawa

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2014 12:00
- Według średniowiecznej legendy król Melchior podarował dzieciątku Jezus te same monety, którymi wiele lat później zapłacono Judaszowi za zdradę Chrystusa - mówiła w Dwójce Marianna Otmianowska z Muzeum Narodowego w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tatuaż - sztuka cywilizowania ciała

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2014 19:00
- W społeczeństwach przedpiśmiennych ciało niezmodyfikowane było traktowane jako pewnego rodzaju byt niedokończony. Dopiero tatuaż je cywilizował - mówiła w Dwójce dr Agata Dziuban autorka książki "Gry z tożsamością" poświęconej kulturowemu kontekstowi tatuowania ludzkiego ciała.
rozwiń zwiń