Timothy Snyder. Kwakier, który odkrył Europę Środkowo-Wschodnią

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2018 12:34
- Ten amerykański historyk z Ohio wniósł nowe spojrzenie na nasz region i postawił odważne tezy na temat jego historii - o badaczu nagrodzonym przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej mówił w Dwójce prof. Włodzimierz Borodziej.
Audio
  • Profesorowie Andrzej Paczkowski i Włodzimierz Borodziej o historyku prof. Timothym Snyderze (Skarbiec Nauki Polskiej/Dwójka)
Prof. Timothy Snyder
Prof. Timothy SnyderFoto: PAP/Tomasz Gzell

Zdaniem prof. Włodzimierza Borodzieja oryginalnym osiągnięciem amerykańskiego badacza było wyodrębnienie regionu między dwoma totalitaryzmami w książce "Skrwawione ziemie" i wyciągnięcie z jego historii ciekawych wniosków. - Tim ma niezwykłą umiejętność obchodzenia się z liczbami. Dla wielu lewicowych historyków było niesłychane, gdy z zestawienia śmiertelnych ofiar terroru stalinowskiego przed 1939 rokiem, z liczbą ofiar terroru nazistowskiego wyszło na to, że Stalin był dużo gorszy.

Prof. Timothy Snyder zwrócił też uwagę na skalę stalinowskiej operacji antypolskiej w latach 30. - W swojej książce dowodził, że w Leningradzie, w czasie czystek stalinowskich, Rosjanin miał statystycznie 34 razy wyższe szanse przeżycia niż Polak, a "operacja polska NKWD" była najbardziej krwawa jeśli chodzi o stosunek osób aresztowanych do zamordowanych spośród wszystkich operacji narodowych - mówił prof. Borodziej. - To wszystko było obrazoburcze.

Na talent pisarski prof. Snydera zwrócił w audycji uwagę prof. Andrzej Paczkowski. Historyk mówił o aktualnym zainteresowaniu amerykańskiego badacza sprawami ukraińskimi, ideologią nacjonalistyczną oraz o ponurych wnioskach na przyszłość, które Timothy Snyder wyciąga z wiedzy na temat minionych czasów.

***

Tytuł audycji: Skarbiec nauki polskiej 

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Andrzej Paczkowski (Instytut Nauk Politycznych PAN ) i prof. Włodzimierz Borodziej (Instytut Historyczny UW)

Data emisji: 7.12.2018

Godzina emisji: 14.45

bch/mko

Czytaj także

Stypendium im. Kołakowskiego. Historia idei i filozofii

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2018 14:00
W audycji rozmawialiśmymy o Honorowym Stypendium im. Leszka Kołakowskiego, które trafiło do rąk dr Cateriny Tarlazzi – historyka filozofii średniowiecznej z Uniwersytetu Genewskiego.
rozwiń zwiń