START. Program stypendialny, który pomaga rozwinąć skrzydła

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020 20:49
Gościem audycji był dr Oskar Rojewski, laureat ostatniej edycji konkursu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Jest to najstarszy i najbardziej prestiżowy program stypendialny dla badaczy do 30. roku życia, którzy mimo młodego wieku mogą pochwalić się wybitnymi i oryginalnymi osiągnięciami naukowymi.
Logo konkursu START
Logo konkursu STARTFoto: materiały prom.

Posłuchaj
27:02 _PR2_AAC 2020_10_21-21-29-56.mp3 START. Program stypendialny, który pomaga rozwinąć skrzydła (Skarbiec Nauki Polskiej/Dwójka)

Co roku spośród tysiąca wniosków FNP wyłania 100 laureatów, którym funduje stypendia w wysokości 28 tys. zł.

W audycji przedstawiliśmy laureata ostatniej edycji tego programu. Dr Oskar Rojewski jest historykiem sztuki, adiunktem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, który zajmuje się analizą ikonografii władzy na dworach europejskich oraz badaniem uroczystości dworskich w czasach nowożytnych.

Jego naukowe zainteresowania kształtowały się w czasie studiów magisterskich na Uniwersytecie w Walencji i studiów doktoranckich na Uniwersytecie Jakuba I w Castellon de la Plana. Pracę doktorską poświęcił problematyce "nadwornego artysty" (valet de chambre) na dworze burgundzkim w XV w. Dzięki otrzymanemu stypendium START może realizować kolejny temat badawczy związany z postacią Michaela Sittow – urodzonego w Rewalu nadwornego malarza Izabeli Kastylijskiej.

***

Tytuł audycji: Skarbiec nauki polskiej

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr Oskar Rojewski (historyk sztuki, adiunkt Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, zajmujący się analizą ikonografii władzy na dworach europejskich oraz badaniem uroczystości dworskich w czasach nowożytnych)

Data emisji: 21.10.2020

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

"Wielogłos o Monografiach FNP". Spotkania nie tylko dla naukowców

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2020 09:30
- Na spotkania, które nazwaliśmy "Wielogłos o Monografiach FNP" zapraszamy nie tylko specjalistów, którzy zajmują się różnymi tematami. Zależy nam na tym, żeby pokazać, że na podstawie książek naukowych można rozpocząć dyskusję ciekawą też dla humanistów i osób po prostu zwyczajnie ciekawych świata - mówiła dr Karolina Marcinkowska - szefowa i organizatorka tych spotkań.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jaki wpływ miała francuska kultura na osiemnastowieczną Polskę?

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 08:13
Jednym z paradygmatów badań nad kulturą Rzeczpospolitej w XVIII wieku jest przekonanie, że pozostawała ona pod wpływem kultury francuskiej. Wiek XVIII miał być nad Wisłą stuleciem, w którym mówiono po francusku, masowo importowano wyroby luksusowe znad Sekwany, a w malarstwie imitowano pastelowy styl Bouchera. Oświeceni patroni sztuk naśladowali rzekomo działania paryskich elit, narzekając na mizerny stan artystycznej sceny Warszawy.
rozwiń zwiń