Hamelin gra Hamelina

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2010 06:00
Słynny poszukiwacz zapomnianych fortepianowych pereł odkrył własny talent kompozytorski. O autorskiej płycie Marka-André Hamelina rozmawiają Jacek Hawryluk i Marcin Gmys.
Audio

Marc-André Hamelin poszczycić się może techniką pianistyczną, o jakiej pomarzyć tylko może wielu najpopularnijeszych wykonawców naszej epoki. To właśnie niewiarygodna wirtuozeria przyniosła mu sławę już w wieku 9 lat, gdy rozpoczął się jego tryumfalny pochód przez konkursu pianistyczne oraz sale koncertowe w rodzimej Kanadzie, a potem na całym świecie.

W przeciwieństwie do większości "cudownych dzieci", Hamelin nie zadowolił się jednak tym powierzchownym sukcesem. Wręcz przeciwnie: z biegiem lat wypracował sobie opinię najodważniejszego repertuarowo pianisty naszych czasów. W ramach ekskluzywnego kontraktu z brytyjską wytwórnią Hyperion nagrał ponad pięćdziesiąt płyt z muzyką tak mało znanych kompozytorów XIX i XX stulecia, jak Nikolai Medtner, Leo Ornstein czy Franz Xaver Scharwenka.

Zebrana w ten sposób erudycja odbiła się zresztą echem w jego własnej - dotąd nieznanej - twórczości. - Intrygujące zabawy ' dużego dziecka' - skomentował autorską płytę Hamelina Jacek Hawryluk. W Etiudach oraz innych kompozycjach pianisty Bach spotyka się z Rossinim, a Czajowski z Busonim - wszystko to na granicy transkrypcji, stylizacji, cytatu oraz w pełni oryginalnej twórczości. Jak zwykle, Hamelin imponuje dobrym smakiem, nienagannym warsztatem kompozytorskim, poczuciem humoru i genialną techniką, której nie omieszkał uwzględnić we własnych utworach.

- Słychać w tym tęsknotę za XIX-wieczną tradycją pianistów-kompozytorów - twierdzi Marcin Gmys. Nie po raz pierwszy "krow w stecz" okazuje sie wyjątkowo odkrywczy i nowatorski...

Zobacz więcej na temat: dzieci Jacek Hawryluk Kanada
Czytaj także

Stwórz własną chopinowską płytotekę

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2010 18:33
Historia chopinowskiej fonografii w pigułce oraz kilka cennych wskazówek dla początkujących kolekcjonerów. Zapraszają Jacek Hawryluk, Kacper Miklaszewski oraz Stanisław Dybowski
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chopinowskie czarne konie

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2010 10:00
W Płytomanii trzecia odsłona erudycyjnych, dowcipnych , a czasem przewrotnych rozważań o chopinowskiej fonografii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paul Lewis: cały ten Beetoven

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2010 18:55
Znakomity pianista młodszego pokolenia nagrał dla wytwórni Harmonia Mundi komplet Koncertów fortepianowych wiedeńskiego klasyka. Temu albumowi poświęcą najbliższą "Płytomanię" Jacek Hawryluk, Kacper Miklaszewski oraz Paweł Bagnowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Francuski cud

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2010 14:12
Płytomania w całości poświęcona fenomenowi niezależnej francuskiej wytwórni płytowej Mirare: recenzje i wywiady z artystami.
rozwiń zwiń