Ada Sari - jedna z największych śpiewaczek XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2018 09:51
- Jeżeli przyjmiemy, że epoka bel canta w dziedzinie twórczości operowej trwała gdzieś do połowy XIX wieku, to epoka wielkiego bel canta w dziedzinie odtwórczości trwała co najmniej do lat 30. ubiegłego stulecia. I na tej niwie Ada Sari była jedną z najwybitniejszych przedstawicielek - mówił w Dwójce krytyk muzyczny Józef Kański.
Audio
  • Ada Sari. Gwiazda przedwojennej opery (Album polski/Dwójka)
Ada Sari
Ada SariFoto: Polona/domena publiczna

Bohaterką audycji z cyklu "Album polski" była Ada Sari (1886-1968) - śpiewaczka, która zachwycała swoim sopranem koloraturowym publiczność największych sal operowych.

Rozpoczęła naukę śpiewu w 1903 roku. Edukację kontynuowała w Wiedniu w Prywatnej Szkole Muzycznej hrabiny Pizzamano. Debiutowała w Rzymie w 1909 roku.

O błyskotliwej karierze Ady Sari, a także metodach nauczania, cenionych przez wielu wybitnych polskich śpiewaków opowiadali w audycji Józef Kański oraz śpiewaczki: Barbara Nieman, Halina Mickiewiczówna i Ewa Karaśkiewicz. Usłyszeliśmy także fragment archiwalnych wspomnień samej artystki.

***

Tytuł audycji: Album polski 

Prowadziła: Anna Skulska

Data emisji: 19.12.2018

Godzina emisji: 22.00

pg/bch

Czytaj także

Aleksander Tansman. Kompozytor, który urzekł świat

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2018 13:34
Bohaterem audycji "Album Polski" był bodaj najczęściej wykonywany polski kompozytor na świecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kazimierz Wiłkomirski - mistrz i mentor wiolonczelistów

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2018 17:13
- Przez dziesięciolecia był profesorem Akademii Muzycznej w Warszawie i wykształcił wielu jej absolwentów. Wszyscy polscy wiolonczeliści są w jakiś sposób uczniami Kazimierza Wiłkomirskiego. Profesor zostawił im ogromną ilość dzieł wiolonczelowych we wspaniałych opracowaniach – mówił w Dwójce prof. Roman Lasocki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bolesław Woytowicz. Kompozytor naznaczony wojną

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2018 14:27
- Pochodził z rodziny o tradycjach muzycznych, wychował się na Podolu. Był umysłem niezwykłym, gdyż obok studiów muzycznych zgłębiał też prawo i matematykę. Na jego życiu, podobnie jak na losie wielu polskich muzyków, odcisnęła piętno II wojna światowa – mówiła w Dwójce muzykolog Katarzyna Naliwajek.
rozwiń zwiń